Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 23 kwietnia 2010

Otwarcie wystawy: „Sąsiedztwo zobowiązuje” – książka w dialogu polsko-niemieckim Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu wraz z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego ma zaszczyt zaprosić na  otwarcie wystawy: „Sąsiedztwo zobowiązuje” – książka w dialogu polsko-niemieckim.

 

 

Serie

 

Podczas uroczystego otwarcia odbędzie się konferencja prasowa dla dziennikarzy i wszystkich zainteresowanych nową inicjatywą intelektualną: Gabinetem Bartoszewskiego. Zainicjowanie nowego miejsca dla Gabinetu odbędzie się podczas pierwszego w Polsce Zjazdu Niemcoznawców, 10 maja o godz. 17.30 w Pasażu Pod Złotym Słońcem (Rynek 6). Spotkanie autorskie z prof. Władysławem Bartoszewskim poprowadzi Rafał Rogulski. 

Wystawa „Sąsiedztwo zobowiązuje” – książka w dialogu polsko-niemieckim opowiada o historiach Polski i Niemiec, które toczą się obok od wieków, splatając w przeróżnych, często trudnych, okolicznościach. Obie nacje postrzegają się przez pryzmat trudnej historii i wzajemnych uprzedzeń. Wystawa prezentuje publikacje, które -  podejmując często niełatwe tematy - próbują „odczarować” mit o trudnym polsko-niemieckim sąsiedztwie i przede wszystkim - „zrozumieć Niemcy“.

Ekspozycja koncentruje się na seriach wydawniczych, które od lat konsekwentnie eksplorują zagadnienia niemieckie z polskiej perspektywy, a także uświadamiają, że podobne próby zrozumienia swojego sąsiada są podejmowane także  w Niemczech. Zaprezentowane  zostaną publikacje między innymi z  zakresu historii najnowszej, socjologii, kulturoznawstwa i literaturoznawstwa.

Duża liczba serii, ich obszerność i zróżnicowanie tematyczne oraz długi staż wydawniczy są najlepszym dowodem na to, szeroko rozumiana problematyka niemiecka jest od dziesięcioleci terenem badań polskiego niemcoznawstwa.

Wystawa pokazywana będzie w Auli im. Mieczysława Gębarowicza, znajdującego się w budynku Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ul. Szewska 37.
Konferencja prasowa dla dziennikarzy i osób zainteresowanych wydarzeniem odbędzie się 26 kwietnia (poniedziałek), o godz. 11.00 w Auli na parterze budynku Ossolineum, ul. Szewska 37.


Wystawa potrwa do 12 maja.

Wstęp wolny.

 

Czytany 23110 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 grudnia 2010 07:19