poniedziałek, 18 listopada 2013

Podróż studyjna „Z Breslau do Wrocławia”

Podróż studyjna „Z Breslau do Wrocławia"

Od 12 do 13 listopada 2013 r. ponad 20 saksońskich i dolnośląskich nauczycieli oraz pracowników instytucji oświatowych uczestniczyło w podróży studyjnej do stolicy Dolnego Śląska.

Podróż studyjna, zrealizowana w ramach projektu EWT „InterKulturManagement. Zarządzanie kulturą w szkołach saksońskich i dolnośląskich" Saksońskiej Agencji Oświatowej, naświetliła wspólną historię miasta, losy jego byłych i obecnych mieszkańców oraz zwróciła szczególną uwagę na rolę i znaczenie pamięci. Dzięki współpracy z dyrektorem CSNE im. Willy Brandta, prof. dr hab. Krzysztofem Ruchniewiczem, w programie znalazło się m.in. zwiedzanie pomników upamiętniających zarówno skomplikowane losy mieszkańców jak i symbolizujących złożony proces pojednania między narodami. Pomnik kardynała Kominka na wyspie Piasek, tuż przy moście Tumskim oraz pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej zrobiły na uczestnikach największe wrażenie.

Do licznych komentarzy oraz rozmów o wspólnej historii zainspirował uczestników pomnik Bolesława Chrobrego, który został odsłonięty 15 września 2007 roku w miejscu, w którym przed 1945 rokiem znajdował się pomnik cesarza Wilhelma I. Zupełnym zaskoczeniem w kontekście ukazywania tematyki poruszającej przymusowe migracje okazała się odsłonięta w 2004 roku „Fontanna pamięci".

Następnie uczestnicy podróży studyjnej wzięli udział w wykładzie dr Elżbiety Opiłowskiej pt.: „Meilensteine auf dem Weg zur deutsch-polnischen Verständigung 1945- 2013", który w sposób kompleksowy naświetlił stosunki polsko-niemieckie w podanym przedziale czasowym, skłonił do wielu rozważań oraz refleksji nad obecnym stanem i rozwojem relacji między oboma krajami.

Podsumowując tematykę związaną z historią Breslau/Wrocławia i Dolnego Śląska oraz w celu ukazania podstawowej problematyki dla etnografii dolnośląskiej związanej z trwałością i zmianą kultury, zwiedziliśmy w Muzeum Etnograficznym wystawę stałą „Dolnoślązacy - pamięć, kultura, tożsamość". Podjęta tu próba ukazania procesu kształtowania się kultury ludowej w warunkach zróżnicowania narodowościowego i wyznaniowego oraz problemu konfrontacji kultur jest niezwykle interesująca ze względu na prezentowanie tej tematyki z perspektywy losów ludzkich, losów Dolnoślązaków, ich życia i obrzędów, dzięki czemu historia regionu postrzegana jest poprzez historię człowieka.

Odwiedzone przez nas we Wrocławiu miejsca pamięci, pomniki oraz instytucje funkcjonują w przestrzeni odnoszącej się do stosunków polsko-niemieckich oraz wypełnione są odpowiednią treścią. Są to miejsca i treści, bez zrozumienia których tworzenie pozytywnych relacji nie będzie możliwe.

Organizator:

Biuro Koordynacyjne Projektów EWT