Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 12 września 2012

Seria: Niemcy-Media-Kultura. Książka: Inicjacje, tożsamość, pamięć

Napisane przez  Alicja Kuropatwa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Seria: "Niemcy-Media-Kultura" pod patronatem Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Książka: Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków

Autor: Ewa Fiuk

 

Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2012

 

 

Praca ukazuje przemiany, jakie dokonały się w kinematografii po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. Autorka charakteryzuje główne nurty i tendencje filmu niemieckiego w kontekście przemian społecznych, politycznych i obyczajowych po upadku muru berlińskiego, starając się wyjaśnić procesy, wokół których narosło w Polsce wiele nieporozumień. Z jednej strony monografia jest więc przyczynkiem do (re)interpretacji tych spośród filmów, które docierają na nasze ekrany, z drugiej zaś krokiem w stronę popularyzacji utworów i reżyserów u nas nieznanych, choć niewątpliwie zasługujących na uwagę.

 

Książka dotyczy filmów nowych i najnowszych, nad którymi dyskusje recenzentów i publicystów w większości jeszcze nie ucichły. Dlatego punktem odniesienia nie jest tu proces historycznofilmowy, ale realia społeczno-kulturowe i polityczne, w obrębie których te filmy cyrkulują. W żadnym wypadku jednak nie chodzi tylko o uporządkowanie repertuar kina niemieckiego ostatniej dekady XX i pierwszej dekady XXI wieku, lecz przede wszystkim o wykorzystanie klucza epokowego – symbolicznego „przełomu wieków” – do diagnozy kultury zjednoczonych Niemiec lat wczesnych w całym bogactwie jej przejawów.

Prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź

 

 

Ewa Fiuk jest filmoznawczynią i germanistką, autorką wielu analiz z zakresu współczesnego kina niemieckiego (m.in. twórczości Fatiha Akina, Toma Tykwera, Wima Wendersa). Publikowała w tomach zbiorowych, czasopismach naukowych oraz na portalach internetowych. Zajmuje się również popularyzacją kultury filmowej, organizując cykliczny ogólnopolski przegląd filmowy „Obrazy historii”. Interesują ją związki filmu z innymi sztukami, filozofią, antropologią i polityką. Obecnie zajmuje się badaniami porównawczymi nad kinem polskim i niemieckim po 1989 roku.

Czytany 31313 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipca 2013 12:48