Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 17 kwietnia 2012

Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Gwoździem i dr. Konradem Klejsą Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Centrum im Willy'ego Brandta serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie

z prof. Andrzejem Gwoździem i dr. Konradem Klejsą

autorami książek z serii „Niemcy – Media – Kultura”

 

Andrzej Gwóźdź: Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego, Wrocław 2011

Konrad Klejsa (red.): Polska i Niemcy. Filmowe granice i sąsiedztwa, Wrocław 2012

 

Spotkanie, połączone z promocją obu książek, odbędzie się we wtorek 17 kwietnia 2012 roku o godz. 17.30 w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Strażnicza 1-3, sala 13.


Andrzej Gwóźdź:

Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego, Wrocław 2011

 

obok kanonuKsiążka wyłania fakty, zjawiska i procesy spoza kanonu kina niemieckiego, sytuując je w obrębie takich zagadnień, jak techniki kulturowe wczesnego kina, reprezentacje cielesności w twórczości filmowej Republiki Weimarskiej, pamięć w filmie czy realizm kapitalistyczny Heimatfilmu. Autor przywołuje nadto pamięć czterech postaci kina (Rochus Gliese, László Moholy-Nagy, Franz Wachsmann, Michael Jary), wyjątkowych nie tylko ze względu na kulturowe oraz artystyczne uwikłania ich twórczości. Swoistość przyjętej perspektywy w połączeniu z bogactwem podjętych wątków okaże się z pewnością fascynująca dla wszystkich zainteresowanych zarówno problematyką niemcoznawczą, jak i filmoznawczą.

 

Nie jest to głównie praca historyka filmu, który próbuje zapełnić białe plamy bądź szuka nowego punktu widzenia na sprawy znane, lecz kogoś, kto w obrazach filmowych odnajduje interesujące go tropy kulturowe. Ten rodzaj badań na pograniczu czy styku dyscyplin prowadzi do rezultatów, które zaskakują swoją nowością i oryginalnością.

prof. dr hab. Alicja Helman

Andrzej Gwóźdź jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim w Katoicach, gdzie kieruje Zakładem Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach. Redaktor naczelny kwartalnika „Kultura Współczesna”. Opublikował monografię Technologie widzenia, czyli media w poszukiwaniu autora: Wim Wenders (Kraków 2004), a pod jego redakcją ukazały się ostatnio: Film als Baustelle. Das Kino und Seine Paratexte. Film under Re-Reconstruktion. Cinema and its Paratexts (Marburg-Katowice 2009), Kino po kinie. Film w kulturze uczestnictwa (Warszawa 2010), Pogranicza audiowizualności. Parateksty kina, telewizji i nowych mediów (Kraków 2010).

Konrad Klejsa (red.):

Polska i Niemcy. Filmowe granice i sąsiedztwa, Wrocław 2012

Konrad Klejsa Okladka mala 1 stronaArtykuły zebrane w niniejszym tomie składają się na mapę polsko-niemieckich relacji filmowych, zarówno w ich wymiarze instytucjonalnym, jak i estetycznym. Czytelnik znajdzie tu między innymi rozważania dotyczące koprodukcji, szkice poświęcone wizerunkowi Niemców i Polaków w kinematografiach niemieckich oraz polskiej, a także analizy filmowych dokumentów na tematy polsko-niemieckiego pogranicza.

Książka ta w istotny sposób wypełnia lukę w polskim piśmiennictwie filmowym, podejmując tematy, które nie były do tej pory przedmiotem badawczego zain­teresowania. Autorom udało się przekroczyć granicę w podwójnym tego słowa znaczeniu: między dwiema kulturami, jak również między narodowym i transkul­turowym sposobem pisania o kinie.

dr hab. Piotr Zwierzchowski

Konrad Klejsa jest adiunktem w Zakładzie Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Deutscher Akademischer Aus­tauschdienst, tygodnika „Polityka” oraz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Opublikował m.in. monografię Filmowe oblicza kontestacji. Kino Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej wobec kultury protestu przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (Warszawa 2008), za którą otrzymał Nagrodę im. Bolesława Michałka miesięcznika „Kino” za najlepszą książkę filmową roku.


Czytany 21079 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 czerwca 2012 07:26