Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 28 lutego 2011

Jakie były „Niemcy jesienią”? Historia Frakcji Czerwonej Armii i jej dawne oraz współczesne filmowe interpretacje Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

W czwartek 10 marca, o godz. 16.15, Centrum Will'yego Brandta,

bardzo serdecznie zaprasza na spotkanie

z  dr Ewą Fiuk

 

 

Spotkanie będzie poświęcone historii zachodnioniemieckiego terroryzmu oraz jego medialnemu obrazowi dawniej i dziś.

 

Jeszcze zanim Andreas Baader i Gudrun Ensslin –  założyciele i przywódcy lewicowej organizacji terrorystycznej Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion) – pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku planowali pierwsze akcje zbrojne, mające na celu nie tylko zwrócenie uwagi opinii publicznej na niesłuszną – według nich – postawę państwa zachodnioniemieckiego względem własnej historii, rozwoju społeczno-obyczajowego i polityki zagranicznej, ale też rozpoczęcie nowej epoki w dziejach Niemiec po drugiej wojnie światowej, twórcy tzw. Młodego Kina Niemieckiego (jak choćby Aleksander Kluge, Volker Schlöndorff czy Jean-Marie Straub), dokonywali właśnie rewolucji w obrębie zachodnioniemieckiej kinematografii – strukturalnej (w okresie tym uchwalone zostały nowe ustawy dotyczące produkcji i dystrybucji filmu, a także nastąpił rozwój szkół filmowych), merytorycznej (pojawiła się zarówno nowa tematyka, jak i nowy typ bohatera), a także pokoleniowej (do głosu doszła młoda generacja filmowców urodzonych w latach trzydziestych XX wieku).

 

 

Wydaje się, iż historia RAF-u i niemieckiego filmu od początku splatały się ze sobą, niekiedy wbrew jego twórcom, często jednak w zgodzie z ich przekonaniami. Członkowie RAF-u od pierwszych dni istnienia organizacji byli istotną częścią ówczesnego niemieckiego uniwersum medialnego, reżyserzy-rewolucjoniści zaś wspierali w pewnym sensie (i do pewnego czasu, choć – należy to podkreślić – przeciwni byli stosowanym przez lewicowych radykałów aktom przemocy) ideologię wyznawaną przez Baadera, Ensslin, Meinhof &  Co.

(świadczą o tym dobitnie kręcone w latach siedemdziesiątych filmy:  Nóż w głowie, Utracona cześć Katarzyny Blum, Niemcy jesienią).

Wzajemne zauroczenie niemieckiego filmu młodymi terrorystami doprowadziło do powstania kilku ważnych dzieł filmowych o zgoła ponadczasowej wymowie – po przedstawicielach Młodego Kina Niemieckiego zainteresowanie RAF-em przejawiali twórcy Nowego Kina Niemieckiego (na przykład Rainer Werner Fassbinder), nurtu wyrosłego na gruncie poprzedniej tendencji, będącego jej swoistą kontynuacją.

 

Zaciekawienie związane z  działalnością RAF-u widoczne jest w niemieckim filmie do dziś. Młodzi reżyserzy, którzy opowieści o burzliwym okresie rewolty studenckiej roku ‘68 lub krwawych wydarzeniach Niemieckiej Jesieni znają wyłącznie z mediów (lub opowieści starszych kolegów), chętnie podejmują tę problematykę w swoich filmach.

Po zamachu w Nowym Jorku z 2001 roku, kiedy to zagadnienie terroryzmu nie tylko stało się nagle znowu niezwykle aktualne, ale także nabrało nowego znaczenia, niemieckie fabuły filmowe odnoszące się do tej tematyki zyskały bardziej uniwersalną wymowę.

 

O tym wszystkim, jak również o innych współczesnych przejawach terroryzmu w kinie niemieckim, opowie Państwu – ilustrując swój wykład wieloma fragmentami filmowymi – jego autorka, dr Ewa Fiuk.

 

Ewa Fiuk – doktor nauk humanistycznych, filmoznawczymi; wykłada na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Pomysłodawczyni i organizatorka przeglądu filmowego Obrazy historii prezentującego wybrane filmy niemieckie dotyczące ważnych wydarzeń w historii Niemiec i Europy. Współpracuje z Domem Norymberskim oraz Instytutem Goethego w Krakowie; członkini Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie. Zajmuje się badaniami porównawczymi nad współczesnym kinem polskim i niemieckim, historią kina niemieckiego, filmem w ujęciu socjologicznym i kulturoznawczym oraz wątkami politycznymi w filmie.

 

Publikowała w KinieKulturze PopularnejKulturze WspółczesnejKwartalniku Filmowym oraz tomach zbiorowych. Autorka przekładów z języka niemieckiego oraz polskiego. Obecnie przygotowuje książkę o kinie niemieckim w latach 1990-2010.

 

Spotkanie odbędzie się 10 marca 2011r. (czwartek),
w sali im. Lutza (nr 13) w CSN o godz. 16.15.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Czytany 27634 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 marca 2011 04:50