Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 24 maja 2010

„Kutzowisko 2” Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

„Kutzowisko 2” – czyli jak nasycić biografią znanego reżysera

 

 

Okładka książki

„ Kutzowisko 2” to przede wszystkim obszerne i wszechstronne kompendium wiedzy na temat twórczości Kazimierza Kutza. To także próba rozstrzygnięcia dogłębnych i różnorodnych czynników, które miały wpływ na twórczość tego niezwykłego reżysera.

„ Kutzowisko 2” pod redakcją Andrzeja Gwoździa składa się z kilkunastu rozdziałów, opracowanych przez krytyków teatralnych i literackich, doktorów nauk humanistycznych, medioznawców, reporterów, publicystów, teatrologów, filmoznawców i historyków.
Każdy z tych rozdziałów to rodzaj eseju, który może być czytany jako pojedyncza, odrębna całość. Z kolei zestawienie tych tekstów tworzy bardzo różnorodną mozaikę pozwalającą spojrzeć na filmy Kazimierza Kutza i całą jego postać z każdej niemal strony.

Poszczególne eseje dotyczą, jak wspominałam, bardzo różnorodnej tematyki. W tekście Andrzeja Gwoździa autor szczegółowo analizuje powiązania między miastami, w których Kazimierz Kutz mieszkał, a jego filmami. Całość okraszona jest delikatnie wzmiankami o związkach i życiu osobistym reżysera. Ciekawe jest, jak bardzo klimat danego miejsca, miasta, z pośród których każde  - Warszawa, Wrocław, miasta śląskie posiada tak niepowtarzalny klimat, wpływało na decyzje i twórczość reżysera.

W eseju Jakuba Zajdela odnajdujemy bardzo szczegółowy opis wczesnych lat szkolnych Kazimierza Kutza, dowiadujemy się wiele na temat spisu przedmiotów, wyglądzie szkoły do, której uczęszczał, nauczycielach, którzy wywarli na niego największy wpływ, tematach wypracowania maturalnego, pierwszych szkolnych przyjaźniach.

Dalej mamy opowieści o trudnych, wręcz katorżniczych warunkach jakie panowały w łódzkiej szkole filmowej, o motywach, które kierowały nim kiedy usiłował się do niej dostać, o perypetiach jakie przeszedł podczas egzaminów i swoich pierwszych prób filmowych. W kolejnych tekstach dużo jest mowy o pobycie Kutza we Wrocławiu, na Śląsku, a także    o tym, dlaczego reżyser w pewnym momencie swojego życia musiał swój region opuścić, i czy na pewno nie miał tam wtedy już nic do zrobienia. Dużo jest mowy o Silezji, grupie śląskiej, której przez pewien czas Kutz przewodniczył,  i z którą niestety, z różnych powodów musiał się rozstać. Sporo tu odwołań i prób przybliżenia genezy czy okoliczności powstania poszczególnych filmów reżysera, dużo o filmach, które z powodu takich, a nie innych czasów nie mogły się ukazać. Odnajdziemy parę słów     o Kutza epizodzie niemieckim, trochę o zrealizowanych przez reżysera spektaklach teatru telewizji. Ciekawych, mądrych, bardzo dobrze zrobionych, na których nie jako wychowało się poprzednie pokolenie. Znajdziemy też parę słów o najnowszej książce Kazimierza Kutza – „Piąta strona świata”.

„Kutzowisko 2” można czytać jako całość, rozkoszując się coraz to nowymi odkryciami z biografii reżysera, opisami czasów, w których żył. Miłośnicy jego filmów również nie poczują się zawiedzeni, dużo tu genezy poszczególnych obrazów, smaczków opisujących kulisy ich powstawania.
Książkę można także czytać wybiórczo, delektować się poszczególnymi jej fragmentami. Całość niewątpliwie nasyca.

Wszystkie te teksty są bardzo ciekawym kompendium wiedzy o Kazimierzu Kutzu, czasach, w których żył, zmiennością ludzkiego losu tak w ogóle. Dużo tu tła historycznego, opisu codzienności, sporo refleksji nad perypetiami i zmiennościami    w ludzkim życiu. I o tym jak bardzo można je uzasadnić czy wyjaśnić, gdy się głęboko i porządnie pogrzebie w jednostkowej, ludzkiej biografii. Sednem tej książki jest jednak fakt, że to zagłębianie się w biografię ma sens tylko wtedy gdy ma się do czynienia z człowiekiem niezwykłym.

 

red. Andrzej Gwóźdź
KUTZowisko 2

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wydania: 2009

 

 

Tekst: Wiktoria Blicharz

 

Czytany 27555 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 grudnia 2010 07:09