Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 13 listopada 2009

Kadry Wrocławia_przegląd filmów dokumentalnych

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

KADRY WROCŁAWIA–

Breslau, Wrocław – minione dekady.

Przegląd filmów dokumentalnych o Wrocławia

 

 

 

ORGANIZATOR: Multikino w Pasażu Grunwaldzkim 
WSPÓŁORGANIZATOR: Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa; Centrum im. Willy Brandta

 Rok temu odbył się w Multikinie w Pasażu Grunwaldzkim przegląd filmów dokumentalnych o naszym mieście – Kadry Wrocławia.  Przegląd zgromadził  wówczas ponad 2,5 tysiąca widzów.

Do pełnego przeglądu dokumentów o Wrocławiu zabrakło wówczas filmów niemieckich, których nie pokazano z powodu zamkniętego archiwum w Berlinie. Organizatorzy złożyli jednak wówczas obietnicę, że sprowadzą te materiały w innym czasie, który właśnie się zbliża.

W dniach 19-22 listopada b.r. odbędzie się kolejny, a zarazem ostatni w Multikinie przegląd filmów dokumentalnych o Wrocławiu. Tym razem będzie można zobaczyć dwa bloki filmów niemieckich sprzed 1945 roku (Kadry Breslau) oraz dwa bloki filmów polskich (Kadry Wrocławia).

W tym czasie pokażemy pełen przekrój dokumentów poświęconych stolicy Dolnego Śląska, począwszy od pierwszych filmików braci Lumière, poprzez niemieckie kroniki z lat 20-tych, 30-tych i 40-tych (Wrocław podczas wojny) aż po polskie filmy i kroniki realizowane w latach 1946 -2005. Wszystkie te materiały stanowią ważne źródło historyczne ukazujące Wrocław, którego już nie ma…       

Tradycyjnie już  wszystkie projekcje poprzedzone zostaną prelekcjami, które wprowadzą widza w kontekst historyczny powstania pokazywanych materiałów.

W tym roku specjalnie na Kadry Wrocławia przyjedzie historyk niemiecki, honorowy Ambasador Wrocławia, pan Gregor Thum, który jest autorem uznanej i nagradzanej książki pt. „Obce miasto. Wrocław 1945 i potem”. Spotkanie z historykiem odbędzie się 22 listopada o godz. 18:00. Przed projekcją bloku polskich filmów.

Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wystawa fotografii Zbigniewa Nowaka, wrocławskiego fotografa, „Wrocław 1980–1990”  prezentowana w holu Multikina.

 

PROGRAM:

 

19 LISTOPADA, GODZ. 18:00

Kadry Wrocławia - Blok filmów polskich

Blok dokumentalnych filmów powstałych po 1945 roku, które pokazują rozmiar zniszczeń wojennych Wrocławia oraz proces odbudowy dokonujący się przez kolejne dziesięciolecia. Tu zobaczymy m.in. „Wystawę Ziem odzyskanych” z 1948 r. oraz inne filmy ukazujące ten okres.

 

 

20 LISTOPADA, GODZ. 18:00

Kadry Breslau -Przedwojenny Wrocław w dokumencie filmowym

W bloku tym zostaną zaprezentowane fragmenty filmów dokumentalnych związane z przedwojennym Wrocławiem, od pierwszych ujęć Constanta Girela z września 1896 roku, poprzez wizytę Wilhelma II w 1913 roku, zdjęcia z lat 20-tych i 30-tych, aż po lata 40-te (m.in. Żydzi przy pracy w 1941 roku) i obronę Festung Breslau.

 

 

 

21 LISTOPADA, GODZ. 18:00

Cyrk Renz (reż. Arthur Maria Rabenalt, 1943)

Treścią filmu są dzieje Ernsta Renza (1815-1892), twórcy najbardziej znanego cyrku
 w Niemczech. Dla wrocławian zaś istotne znaczenie ma fakt, że zdjęcia do filmu kręcono m.in. we wrocławskim Cyrku Buscha (Plac Rozjezdny) w okresie luty-czerwiec 1943 roku. Film stanowi więc jedyną okazję do zobaczenia wnętrza cyrku, który nie przetrwał działań wojennych i który znany jest jedynie z fotografii ukazujących jego zewnętrzne elewacje.

 

 

 

22 LISTOPADA, FODZ. 18:00

Kadry Wrocławia – Obce miasto?

 

Drugi blok dokumentalnych filmów powstałych po 1945 roku. Wśród nich m.in. „Nasz Wrocław” Wrocław 1974 roku, w który wmontowano sceny z Festung Breslau.

Przed filmem odbędzie się spotkanie z historykiem Gregorem Thumem (na zaproszenie DSW).

 

 


 

 

CENY: 18 ZŁ, 15 zł (ulgowe), 11zł (grupowe i w karnecie)

Rezerwacje i informacje: 071 733 44 10; 071 733 44 24; www.kadrywroclawia.pl 
Czytany 26246 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 grudnia 2010 07:04