Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Zarys polsko-niemieckiego podręcznika historii gotowy Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
1 grudnia br. w Warszawie przedstawiona została koncepcja wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika historii. Koordynatorami naukowymi zespołu, który przygotował dokument, są prof. Simone Lässig z Brunszwiku i prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Za realizację projektu w Polsce odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, a w Niemczech – Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu Kraju Związkowego Brandenburgii oraz Ministerstwo Sprawa Zagranicznych RFN.

Liczący ponad 200 stron zarys koncepcyjny wspólnego podręcznika historii przygotował zespół ekspertów powołany wiosną 2008 roku przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową. Prace koordynowało CSNE oraz Instytutu Międzynarodowych Badań nad Podręcznikami Szkolnymi im. G. Eckerta w Brunszwiku.

 

Spotkanie, na którym przedstawiono rezultat pracy ekspertów, rozpoczęło się o godz. 12.30 w Ośrodku Rozwoju Edukacji. Wzięli w nim udział ministrowie edukacji Katarzyna Hall i Holger Rupprecht (rząd Brunszwiku) oraz Władysław Bartoszewski i Cornelia Pieper, pełnomocnicy rządów Polski i RFN ds. stosunków bilateralnych. W prezentacji uczestniczyli również m.in.: Michael G. Müller i Robert Traba – współprzewodniczący Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej oraz Simone Lässig i Krzysztof Ruchniewicz – koordynatorzy naukowi zespołu, który zarys podręcznika przygotował.

 

Dokument składa się z ramowej koncepcji dydaktycznej i pięciu części poświeconych epokom historycznym od starożytności po początek XXI wieku. Ukazuje ze wspólnej perspektywy najważniejsze zagadnienia europejskiej i światowej historii. Będzie stanowił podstawę do przygotowania podręcznika dla polskich gimnazjalistów i licealistów (pierwsza klasa) oraz uczniów niemieckich szkół ponadpodstawowych różnych typów.

Polska i niemiecka wersja będą się różniły jedynie językiem, natomiast treść, struktura i szata graficzna książek mają być identyczne. Należy podkreślić, że tym razem nie będą to materiały pomocnicze do nauki historii, ale zgodne z podstawami programowymi w obu państwach regularne podręczniki.

 

"Get the Flash Player" "to see this gallery."
 

Czytaj więcej - artykuł Adama Tycnera "Lekcja dla dwóch narodów"

 

Uni.Wroc. oprac. MPL/CSNE AK

 

Czytany 34018 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 marca 2014 11:31