Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 09 listopada 2011

Rüdiger von Fritsch i jego książka „Sprawa Toma. Ucieczka w Niemczech"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

16 listopada (środa) br. o godz.9.00

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr. Instytut Filologii Germańskiej U.Wr.

 

zapraszają na spotkanie ambasadorem RFN w Polsce, Rüdigerem von Fritschem i dyskusję o jego książce pt.: „Sprawa Toma. Ucieczka w Niemczech”/ „Die Sache mit Tom. Eine Flucht in Deutschland”.

Prezentacja odbędzie się w języku niemieckim, a dyskusja - nie tylko na temat książki  - w języku polskim.

 

W książce „Die Sache mit Tom. Eine Flucht in Deutschland” Rüdiger von Fritsch opisuje historię ucieczki swojego kuzyna wraz z dwoma przyjaciółmi z NRD przez Bułgarię i Turcję do RFN w 1974 roku, której był organizatorem. Nie jest to jedynie zapis przebiegu ucieczki, lecz pełna emocji opowieść o wszystkich jej szczegółach. 

Z detalami przedstawione zostało nawiązaniu pierwszego kontaktu, wielomiesięczne przygotowania i samo przedsięwzięcie, mogące stać się z powodzeniem kanwą filmu akcji.  
Książka oprócz trzymającej w napięciu fabuły dotyczącej ucieczki zawiera także wątki biograficzne oraz opisuje rzeczywistość społeczno-polityczną lat siedemdziesiątych: ustąpienie ze stanowiska kanclerza Willy’ego Brandta, rozwój stosunków pomiędzy dwoma państwami niemieckimi oraz piłkarskie mistrzostwa świata w RFN w 1974 roku. 

  

Rdiger von FritschRüdiger von Fritsch (ur. 28 grudnia 1953 r. w Siegen) jest germanistą i historykiem, od 1984 roku pracuje w niemieckiej służbie dyplomatycznej.W latach 1986-1989 pracował jako referent polityczny w ambasadzie RFN w Warszawie. Utrzymywał wówczas kontakty z ówczesną polską opozycją antykomunistyczną.  Po wyjeździe z Polski pracował w ambasadzie w Kenii, niemieckim MSZ oraz przedstawicielstwie Niemiec przy Unii Europejskiej w Brukseli. W latach 2004-2007 był zastępcą szefa BND (Niemieckiej Służby Wywiadowczej), następnie kierował wydziałem gospodarki i rozwoju w niemieckim MSZ. Od lipca 2010 roku jest ambasadorem Niemiec w Polsce.

Spotkanie odbędzie się o godz. 9.00 w dniu 16.11.2011 (środa) w Centrum Willy’ego Brandta w sali im. prof. Lutza.

wstęp wolny

Czytany 23029 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 października 2013 12:40