Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 10 grudnia 2010

Prezentacja książki „Prawicowy Populizm a Eurosceptycyzm (na przykładzie Listy Pima Fortuyna w Holandii i Ligi Polskich Rodzin w Polsce)" Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

W środę 15 grudnia 2010, o godz. 16.30 w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta odbędzie się prezentacja książki pt.: „Prawicowy Populizm a Eurosceptycyzm (na przykładzie Listy Pima Fortuyna w Holandii i Ligi Polskich Rodzin w Polsce)" autorstwa Aleksandry Moroskiej. Prezentacji książki towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

 

 

Książka ukazała się w listopadzie 2010 r. drukiem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, powstała na bazie pracy doktorskiej.

 

Książka ukazuje wzajemne relacje pomiędzy prawicowym populizmem a eurosceptycyzmem, zarówno na płaszczyźnie ideologiczno-programowej, jak i w kontekście rywalizacji wyborczej. Analiza oparta została na przykładzie dwóch partii – Listy Pima Fortuyna w Holandii oraz Ligi Polskich Rodzin w Polsce. W aspekcie teoretycznym autorka proponuje nowe ujęcia definicyjne oraz modele badania prawicowego populizmu i eurosceptycyzmu. Analiza poszczególnych przypadków oraz ich porównanie pozwoliły natomiast na udzielenie odpowiedzi na liczne pytania oraz weryfikację hipotez postawionych w pracy. Autorka wskazuje m.in. na czynniki sprzyjające powstaniu i rozwojowi zjawisk prawicowego populizmu oraz eurosceptycyzmu w Polsce i Holandii, specyfikę

oblicza ideologiczno-programowego badanych partii, charakteryzuje eurosceptyczne postawy ugrupowań oraz określa czynniki je warunkujące. Analiza znaczenia kwestii europejskiej w mobilizacji wyborców poszczególnych partii pozawala natomiast na stwierdzenie czy przyczyniła się ona do  sukcesów wyborczych obu badanych ugrupowań. Autorka wskazuje również jaki był wpływ specyficznych czynników narodowych i zewnętrznych na omawiane zjawiska.

 

 

Aleksandra Moroska - absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Słuchaczka seminarium doktorskiego w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Stypendystka programu Huygens na Uniwersytecie Amsterdamskim, DAAD na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz KAAD na Uniwersytecie w Bonn.

W 2009 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Jest  laureatką nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, indywidualnej drugiego stopnia za rozprawę doktorską.

 

 

Miejsce spotkania:

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta,

ul. Strażnicza 1-3, sala im Lutza nr. 13, godzina 16.30.

Wstęp wolny.

Czytany 17800 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 stycznia 2011 11:28