Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Archiwum
Test Testowy

Test Testowy

Z rąk prezydenta miasta, dra Rafała Dutkiewicza w Ratuszu Wrocławskim dyrektor Centrum, prof. Krzysztof Ruchniewicz, odebrał tegoroczną Nagrodę Wrocławia. CSNE wyróżniono za propagowanie wiedzy o relacjach polsko-niemieckich i działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polakami i Niemcami. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie przyznaje miasto Wrocław i stanowi duże wyróżnienie. Centrum jest pierwszą jednostką Uniwersytetu Wrocławskiego, którą w ten sposób uhonorowano.

 

CSNE UWr powstało w 2002 r. jako wspólne przedsięwzięcie UWr i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. Jest placówką międzywydziałową o charakterze interdyscyplinarnym. Trzy główne punkty ciężkości pracy Centrum to: badania naukowe, dydaktyka, działalność publiczna. Badania koncentrują się na pięciu zakresach tematycznych: wizje Europy w XIX i XX wieku, nacjonalizm, religie i integracja europejska, kultura, literatura i pamięć w stosunkach polsko-niemieckich, historia Niemiec i kontrowersje polsko-niemieckie oraz Polska i Niemcy w zjednoczonej Europie. Wyniki badań publikowane są w różnych seriach wydawniczych w kraju i zagranicą. CSNE opublikowało ok. 130 monografii i prac zbiorowych. Ponadto wydaje lub współwydaje trzy czasopisma. Przed kilkoma tygodniami ukazał się w prestiżowym wydawnictwie Edinburgh University Press pierwszy numer rocznika „Annual of European and Global Studies“.

 

We współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych UWr Centrum uruchomiło w roku akademickim 2010/2011 r. zajęcia na kierunku Dyplomacja Europejska (studia 1 i 2 stopnia). Studia ukończyło 39 licencjuszy, 24magistrantów. Sprawnie działają dwa seminaria doktorskie. Jedno z nich: Polska i Niemcy we współczesnej Europie jest organizowane we współpracy z Centrum Studiów nad Europą Wschodnią Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium. Ponad 20 słuchaczy Centrum obroniło z powodzeniem swoje dysertacje. Kolejne są w przygotowaniu.

 

Od trzech lat Centrum organizuje z Centre interdisciplinaire d'études et de recherches sur l'Allemagne, CIERA w Paryżu oraz Uniwersytetem Ludwiga Maximiliana w Monachium międzynarodową szkołę letnią.


W tych dniach odbywa się jej czwarta edycja. Dużym zainteresowaniem cieszą się także konferencje, dyskusje, prezentacje książek i otwarte wykłady wybitnych naukowców, twórców, przedstawicieli świata polityki. Centrum zorganizowało dwa ogólnopolskie zjazdy niemcoznawców, ostatni odbył się we Wrocławiu w ubiegłym roku. We współpracy z innymi instytucjami organizuje obecnie cykl wykładów poświęconych zjednoczonej Europie, jej problemom i wyzwaniom.

 

Dużym zainteresowaniem cieszy się także portal informacyjny niemcy-online, który na bieżąco informuje o kraju zachodniego sąsiada.

 

Przed kilkoma tygodniami Centrum zainicjowało kolejny projekt naukowo-dydaktyczny, którego celem jest utworzenie multimedialnej mapy Wrocławia w 1989 r. (www.wroclaw1989.pl).

 

Dwa lata temu Centrum przeszło pozytywną międzynarodową ewaluację. Był to ogromny sukces placówki i potwierdzenie jej pozycji naukowo-dydaktycznej. Osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez owocnej współpracy z władzami uczelni, a także zaangażowania pracowników Centrum i jego partnerów w kraju i zagranicą.

 

Nagroda Miasta Wrocławia jest więc znaczącym wyróżnieniem i zachętą do dalszej, pogłębionej pracy na rzecz miasta, regionu, a także dalszego rozwoju relacji polsko-niemieckich.

 

środa, 04 czerwca 2014 19:43

redakcja niemcy - online

avatar

Mark Zoellner

redaktor portalu informacyjnego niemcy-online

pokój:

tel.: 

e-mail:

strona internetowa:

 

32

+48 71 375 95 04

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.niemcy-online.pl/

pon., śr.:

wt., czw.: 

pt.:

godz. 8.3017.30

godz. 8.3016.30

godz. 8.3014.30

 anonim-female

Rozwita Wańczyk

pozyskiwanie środków
zewn. i koordynacja projektów

pokój:

tel.:

e-mail:

31

+48 71 375 95 03

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

pon. - pt.: 

godz. 7.30 – 15.30

środa, 15 lipca 2009 13:08

Home

 
poniedziałek, 13 lipca 2009 12:43

Ogłoszenie


<!--[if !vml]--><!--[endif]--><!--[if !vml]--><!--[endif]-->                                                                                             
 
                                     
 
 
 
 
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
 
ogłasza rekrutację na
 
Seminarium Doktorskie
Z następujących zakresów tematycznych:
Historia Niemiec i stosunków polsko-niemieckich w  XX w.
Stosunki międzynarodowe
Socjologia polityczna
Teoria polityki
Studia europejskie
Historia współczesna literatury i kultury niemieckiej
Polsko-niemieckie stosunki literacko-kulturowe
 
Seminarium doktorskie trwa 6 semestrów i kończy się egzaminem z zakresu pracy doktorskiej, dyscypliny pomocniczej oraz nowożytnego języka obcego. Wybranym kandydatom zostaną przyznane stypendia doktoranckie.
Rozmowy kwalifikacyjne będą przeprowadzone w dniu 31 lipca 2009 r.  
od godziny 9:00. Kandydaci proszeni są o złożenie następujących dokumentów:
 
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]--> wniosek o przyjęcie na studia doktoranckie
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]-->kwestionariusz osobowy
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]--> wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego (jeśli się zamierza o nie ubiegać)
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]-->odpis dyplomu uzyskania tytułu magistra
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]-->trzy fotografie
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]-->opinię promotora pracy magisterskiej (lub innego samodzielnego pracownika naukowego) o przydatności do pracy naukowej
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]-->ewentualny wykaz publikacji
<!--[if !supportLists]-->-        <!--[endif]-->temat rozprawy doktorskiej, konspekt pracy oraz plan realizacji projektu z wyszczególnieniem poczynionych przygotowań
 
 
 
Dokumenty należy składać w nieprzekraczalnym terminie  24 lipca 2009 r. w Sekretariacie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, ul Strażnicza 1-3, 50-206 Wrocław
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 10