czwartek, 16 czerwca 2011

Polsko-niemieckie seminarium doktorskie

Polsko-niemieckie seminarium doktorskie jest nową inicjatywą Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta we Wrocławiu i Centrum Studiów nad Europą Wschodnią Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium „Polska i Niemcy w współczesnej Europie” przyświecać będzie nowo powstałemu seminarium doktorskiemu.

W ramach seminarium przede wszystkim propagowana będzie praca badawcza dotycząca historii i kultury Polski i Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem ich wspólnych stosunków i współpracy.  Przy tym nacisk jest złożony na  takie aspekty jak: transnarodowe wpływy pomiędzy tymi dwoma krajami i europejskie odniesienia do historii i współczesności Polski i Niemiec.

Zakresy tematyczne/ obszary badań Seminarium Doktorskiego to:

• Europa jako waruneki i wizja w relacjach polsko-niemieckich
  • Polityczne i kulturowe postawy lojalności w Polsce i Niemczech
  • Migracje i transfer wiedzy
  • Asymetrie socjalno-ekonomiczne i kulturowe wzory postrzegania w procesie zmian – Polska i Niemcy na tle europejskim

Zgodnie z programem badań celem programu studiów jest stworzenie teoretycznych i metodycznych podstaw do pracy naukowej. Wszyscy uczestnicy kolegium zostaną wyposażeni w metodyczne instrumenty, które staną się narzędziami ich pracy badawczej. Jednocześnie powinni oni potrafić sklasyfikować własne projekty badawcze w kontekście międzynarodowych i interdyscyplinarnych badań naukowych. Zastosowanie owej teoretycznej i metodycznej bazy seminarium doktorskiego będzie odbywać się w ścisłej wymianie pomiędzy dwoma wspomnianymi Centrami naukowymi. Odbywać się to będzie zarówno poprzez ustalenie wspólnego kanonu lektur jak i poprzez wspólne zajęcia i wykłady.

Elementy programu studiów:

• jednotygodniowe seminaria metodyczne i teoretyczne odbywać się będą w Darmstadt i prowadzone będą przez pracowników Deutsches Polen Institut (DPI).
  • corocznie odbywać się będzie szkoła letnia. Będzie ona służyć wymianie podglądów pomiędzy Polakami i Niemcami, budowaniu sieci naukowej w ramach „Polska i Niemcy w nowoczesnej Europie” oraz ułatwiać kontakty z  innymi naukowcami.
  • warsztaty i spotkania młodych naukowców. Tematy będą ustalane przez nich samych i będą odbywały się raz w roku
  • możliwości publikacji: jako podsumowanie warsztatów i spotkań będą wydawane prace zbiorowe, które umożliwią doktorantom publikację rezultatów ich badań
  • pobyty za granicą: doktoranci będą zobowiązani do co najmniej jednosemstrowego (sześciomiesięcznego) pobytu w instytucji partnerskiej
  • proces co-tutelle:  dwunarodowość opieki doktorantów poprowadzi do uzyskania tytułu doktora równocześnie na dwóch uniwersytetach: w Monachium i we Wrocławiu., co ułatwi absolwentom znalezienie pracy także w kraju sąsiedzkim.

Podstawowe wymagania:

• Ukończone studia magisterskie, z oceną przynajmniej dobrą
  • Znajomość języka polskiego/ niemieckiego (znajomość języka może zostać poszerzona podczas odpowiednich kursów językowych)
  • Szkic projektu – 4-6 stron
Czytany 49584 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 czerwca 2013 11:10