Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

czwartek, 27 maja 2010

Wykład z cyklu "Historia kina niemieckiego"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Już w najbliższy poniedziałek odbędzie się kolejny wykład prof. Andrzeja Gwoździa z cyklu „Historia kina niemieckiego”. Tym razem temat wykładu brzmi:
 
„Po Plenum, przed Murem… „

Spotkanie będzie kontynuacją rozważań nad meandrami kina Niemieckiej Republiki Demokratycznej – w okresie od połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia do upadku Muru. Tym razem akcent spoczywać będzie na wielkiej klasyce kina naszego byłego wschodniego sąsiada, obejmującej między innymi: film obozowy („Nadzy wśród wilków” w reż. Franka Beyera, 1963), „kino muru” („Podzielone niebo” w reż. Konrada Wolfa, 1964), film rozrachunkowy („Ślad kamieni” w reż. Franka Beyera, 1966), film wojenny („Miałem dziewiętnaście lat” w reż. Konrada Wolfa, 1968), film miłosny („Legenda o Paulu i Pauli” w reż. Heinera Carowa, 1973), kino psychologiczne („Solo Sunny” w reż. Konrada Wolfa, 1980). Szczególna uwaga skierowana zostanie na film „Klucze” w reż. Egona Günthera (1972), nie tylko ze względu na wyjątkowo interesujący wizerunek Polski (akcja filmu toczy się w czasie krakowskich juwenalii).

Na przykładzie kina popularnego NRD omówiona zostanie szczególna pozycja kinematografii na styku dwóch systemów kulturowo-politycznych (filmy muzyczne, filmy indiańskie, bajki dla dzieci).

 

Wykład odbędzie się 31.05.2010 r. o godz. 16:00 w CSNE w sali prof. Lutza. Wykład w języku polskim jest otwarty dla publiczności. Wstęp wolny. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Czytany 29610 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 listopada 2010 09:20