Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 22 lutego 2010

Miasto umarło_z cyklu zajęć dyskusyjno-filmowych Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 
Dnia 17.02.2010 r., wyjątkowo w trzecią środę miesiąca, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu zajęć dyskusyjno-filmowych.
Orepuk
 
Na spotkaniu poprowadzonym przez Malwinę Orepuk, która przygotowała krótkie wprowadzenie, został zaprezentowany pierwszy film fabularny tematyzujący bombardowania Drezna w 1945 r. - „Dziś w nocy umrze miasto” Jana Rybkowskiego (1961). Film przedstawia obraz bombardowanego miasta oczami Polaka, więźnia obozu koncentracyjnego, który rankiem 13 lutego 1945 r. ucieka z transportu przejeżdżającego przez Drezno. Rybkowski w swoim dziele portretuje człowieka w tzw. „sytuacji granicznej”, kontrastuje postawę bohatera z postawami innych świadków tragicznych wydarzeń, jak również ukazuje jej ewolucję. 
 
 
 
Po projekcji nastąpiła żywiołowa dyskusja na temat miejsca, jakie Drezno zajmuje w niemieckiej pamięci społecznej i kulturowej, jak i dlaczego pamięć podlega instrumentalizacji, oraz jakie typy narracji o wydarzeniach z 1945 r. są obecnie konstruowane. Dyskusję moderowała Malwina Orepuk.
 
 
Orepuk 
 Fotografie: Anna Hoang The 
 
 
Czytany 32024 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 grudnia 2010 09:51