czwartek, 06 czerwca 2013

Międzynarodowy Kongres Lituanistów

Trzy koła naukowe Uniwersytetu Wrocławskiego: SKN Lituanistów “Labas”, KNS Dyplomacji Europejskiej oraz KN Bibliotekoznawców zapraszają na międzynarodowy Kongres Lituanistów „Integracja. Dialog. Perspektywy”.
Odbędzie się on 7 i 8 czerwca br. Kongres ma służyć lepszemu poznaniu się wszystkich, którzy zainteresowani są naszym wschodnim sąsiadem -Litwą.

labas logo 12W Polsce ośrodki, w których wykładany jest język litewski są rozproszone, a studenci nie mają zbyt wielu okazji poznania się. Kongres ma to umożliwić. W zamyśle organizatorów ma to być pierwszy tego typu zjazd, który zapoczątkuje coroczne spotkania polskich lituanistów, podczas których możliwa będzie wymiana doświadczeń na temat bieżącego stanu badań nad Litwą. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych w Wilnie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.

Pierwszego dnia, w Centrum Willy’ego Brandta UWr, młodzi naukowcy zaprezentują wyniki swoich badań, przedstawią referaty na temat literatury, języka i historii naszych sąsiadów. Nie zabraknie również nawiązań do stosunków polsko-litewskich, w tym m.in. do udziału Polaków w zeszłorocznych wyborach do litewskiego parlamentu.

Drugiego dnia, w siedzibie Instytutu Filologii Polskiej, odbędą się warsztaty, które poprowadzą specjaliści z Litwy, Polski i Rosji. Na zakończenie wyświetlony zostanie pokaz animacji przygotowany we współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” pod dyrekcją Krzysztofa Czyżewskiego z siedzibą w Sejnach. Animacje przygotowane przez tamtejszą młodzież ilustrują legendy sejneńskie, w których kultura litewska miesza się z polską.

Partnerem merytorycznym Kongresu jest  Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zaprezentuje ono swoją litewską serię wydawniczą, którą otwiera antologia tekstów dotyczących stosunków polsko-litewskich od połowy XIX stulecia po początki XXI wieku „My nie bracia - my sąsiedzi” pod redakcją dr. Aleksandra Srebrakowskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Patronatem medialnym Kongres objęły: „New Eastern Europe” i „Nowa Europa Wschodnia” – specjalistyczne czasopisma zajmujące się obszarem Europy Środkowej i Wschodniej, Radio Wnet, na falach którego prowadzona jest audycja „Kącik bałtycki” poświęcona bieżącym sprawom państw bałtyckich oraz PL.DELFI – największy internetowy polskojęzyczny portal informacyjny na Litwie.

Patronem honorowym został Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej prof. dr hab. Jan Miodek, a w radzie naukowej kongresu zasiadają prof. dr hab. Władysław Dynak, dr hab. prof. UWr Waldemar Żarski oraz dr Tatjana Vologdina

Udział w całym kongresie jest otwarty i bezpłatny.

Szczegółowy plan Kongresu i inne informacje już wkrótce na stronie internetowej:

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy

Czytany 28903 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 września 2013 13:03