wtorek, 16 października 2012

Uwarunkowania i kluczowe cezury polsko-niemieckiego transferu kulturowego w XIX i XX wieku. Międzynarodowa konferencja warsztatowa - 18-19-20.10.2012. - Wrocław Wyróżniony

Napisane przez  Alicja Kuropatwa

W dniach 18-20 października 2012 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja warsztatowa, będąca realizacją projektu: Uwarunkowania i kluczowe cezury polsko-niemieckiego transferu kulturowego w XIX i XX wieku, będącego wspólną inicjatywą Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta. Pytania, które towarzyszyć będą uczestnikom, koncentrować się będą wokół dwóch kluczowych problemów: otwartego i dynamicznego ujęcia „kultur” (zawsze w liczbie mnogiej) oraz całościowego ujęcia – różnie definiowanych – kontaktów kulturowych w „długim wieku XIX” oraz „krótkim XX stuleciu”.

Na trzy dni zaplanowane zostało osiem bloków warsztatowych o przekrojowej tematyce:

• Zapożyczenia i dekonstrukcje: kluczowe dyskursy XIX i XX. w.
  • Romantyzm jako nurt literacki i (de)aktualizowany paradygmat mentalny XIX i XX w.
  • Transfer nauki: interdyscyplinarność, międzynarodowe sieci naukowe
  • Nowe media: film a transfer kulturowy
  • Model centrum-peryferie oraz wyobrażenia Innego w dyskursach XIX i badaniach XX w.
  • (Za)granica – pogranicze – transgranicze. Modele kultury narodowej i ponadnarodowej/ (transnarodowej) w perspektywie badań społecznych, historycznych, kulturoznawczych
  • Drogi i media transferu kulturowego
  • Transfer – recepcja – przekład
  • Dyspozytywy i generatory transferu kulturowego
  • Konceptualizacje pamięci: pamięć kulturowa/zbiorowa – pamięć komunikacyjna

Konferencję warsztatową otworzy (18 października, godz. 13.00 – CSNiE, ul. Strażnicza 1-3) dyskusja panelowa poświęcona instytucjonalizacji polsko-niemieckiego transferu kulturowego w XX w. Wezmą w niej udział Dyrektor Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt, Dieter Bingen, Magdalena Nizioł z Fundacji Genshagen oraz Dyrektor Centrum Willy’ego Brandta, Krzysztof Ruchniewicz. Uczestnicy panelu postarają się wpisać jak najbardziej współczesną praktykę polsko-niemieckiego transferu kulturowego, której aktywnymi uczestnikami są obydwie instytucje, w szerszy kontekst stosunków polsko-niemieckich ostatnich dwóch stuleci. Konferencji towarzyszyć będzie także prezentacja serii: Niemcy – Media – Kultura (19 października, godz. 18.30 – CSNiE, ul. Strażnicza 1-3), wydawanej pod patronatem CSNE UWr, w której udział wezmą autorki najnowszych tomów oraz pomysłodawcy.

Pobierz program konferencji w języku niemieckim.

ORGANIZATORZY: Instytut Filologii Germańskiej oraz Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

PARTNERZY: Mainzer Polonicum, Instytut Slawistyki Uniwersytetu Jana Guttenberga w Moguncji (prof. Alfred Gall) oraz Katedra Polsko-Niemieckich Związków Kulturowych i Literackich oraz Gender Studies Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie/Odrą (prof. Bożena Chołuj).

Projektem, który uzyskał wsparcie Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, kierują:

Marta Kopij-Weiss (IFG UWr): Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Mirosława Zielińska (CSNiE UWr): zielinska@wbz.uni.wroc.pl

Czytany 22291 razy Ostatnio zmieniany środa, 17 października 2012 12:41