poniedziałek, 21 marca 2011

Relacja Dni Miast Wrocław Wyróżniony

W dniach 17 – 20. 03. 2011 roku we Wrocławiu odbyły się Dni Miast
czterodniowe seminarium polsko – niemieckie organizowane przez Koło Integracji Europejskiej KItE (Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz przez wrocławską Grupę Lokalną organizacji GFPS – Polska Stowarzyszenia Naukowo – Kulturalnego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Seminarium Dni Miast jest imprezą cykliczną odbywającą się raz w semestrze w jednym z miast Polski. Głównym celem tych projektów jest integracja studentów z Polski i z Niemiec działających na płaszczyźnie porozumienia obu krajów. Jednym z naczelnych punktów programu każdych Dni Miast jest moment wręczenia stypendiów studentom  z Niemiec, którzy najbliższy semestr spędzą na uczelniach wyższych w Polsce w ramach stypendiów organizowanych przez GFPS-Polska Stowarzyszenia Naukowo-Kulturalnego w Europie Środkowej i Wschodniej oraz niemieckiej organizacji partnerskiej GFPS e.V.

GFPS – Polska Stowarzyszenie Naukowo - Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej zapewnia swoim stypendystom nie tylko materialne wsparcie, ale dba także o ich aklimatyzację w zagadkowym kraju nad Wisłą. Służą temu tzw. „Dni Miast”. To czterodniowe ma na celu powitać stypendystów, zainteresować polską kulturą i zachęcić do jej dalszego poznawania.

Wrocławskie „Dni Miast” obejmują głównie program kulturalny, naukowy, ale nie brakuje w nim także punktów sprzyjających integracji nowo przybyłych stypendystów z członkami GFPS z całej Polski.

Polsko-niemiecka historia Wrocławia doskonale koresponduje z ideą stowarzyszenia, stąd głównymi punktami pobytu są wizyty w instytucjach podejmujących podobne kwestie.

Jedną z nich było Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, gdzie dr Dariusz Wojtaszyn przedstawił członkom GFPS projekt podręcznika, rozprawiającego o historii stosunków polsko – niemieckich.

W programie znalazła się jeszcze m. in. debata „Dwunarodowa historia Wrocławia”, w której udział wzięli J.E. Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec Bernhard Brasack, prof. dr hab. Marek Zybura oraz Pan Jarosław Broda z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia, a także spotkania z przedstawicielami Polsko – Niemieckiej Izby Przemysłowo – Handlowej, Fundacji Bente Kahan, czy Towarzystwa im. Edyty Stein. Dodatkowo uczestnicy seminarium wybrali się do teatru Ad Spectatores na spektakl „Pieniądze są w…” oraz uczestniczyli w pokazie filmowym zorganizowanym przez Dyskusyjny Klub Filmowy „Politechnika”.

Całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i spotkało się z gorącym entuzjazmem osób w nim uczestniczących. Kolejna edycja Dni Miast, rozpoczynająca pobyt niemieckich stypendystów w Polsce podczas semestru zimowego odbędzie się w październiku 2011 w innym akademickim mieście w Polsce.

Czytany 19398 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 kwietnia 2011 04:35