czwartek, 17 marca 2011

Czy jest możliwa historia ponadnarodowa? Wokół nowej syntezy dziejów niemiecko-polskich Wyróżniony

We Wrocławiu w dniach 1-2 kwietnia 2011 odbędzie się konferencja poświęcona stosunkom polsko-niemieckim w ostatnim tysiącleciu. Impulsem do jej zorganizowania jest nowy projekt wydawniczy, którego celem jest przybliżenie polskiemu i niemieckiemu czytelnikowi zasadniczych problemów wzajemnych relacji. Organizatorami konferencji są Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Deutsches Polen Institut w Darmstadt.

Polska i Niemcy są sąsiadami od ponad 1000 lat. Ich relacje nie ograniczają się jedynie do tragicznych wydarzeń, zwłaszcza z połowy XX wieku. Przez całe stulecia Polacy i Niemcy pokojowo sąsiadowali, obie kultury przenikały się, a granica zachodnia Polski należała do najbardziej trwałych. Historię tych relacji można opisywać w różny sposób jako historię wzajemnych relacji politycznych, historię transferu kulturowego, wzajemnych związków, „entangled history” czy „histoire croisée”.

Nadal brak jest opracowania, które ukazywałoby dzieje tych relacji w ich całościowym ujęciu i w pełnym zróżnicowaniu. Ta luka ma być wypełniona przez nowy projekt wydawniczy. W sumie planuje się wydanie pięciu tomów, na podstawie którym ma powstać panorama różnych relacji między sąsiadami w Europie. Autorzy chcą przy tym poświęcić sporo miejsca kwestii relacji kulturalnych. Udało się pozyskać prestiżowe wydawnictwo niemieckie do realizacji tego projektu. Jest nim Wissenschaftliche Buchgesellschaft z Darmstadtu. Zakończenie projektu zaplanowano na lata 2013/2014.

Autorami poszczególnych części są:

T. 1 [do 1525]:         dr Norbert Kersken (Marburg/Warszawa), dr hab. Przemysław Wiszewski (Wrocław)
T. 2 [ok. 1525 do 1806/1807]:           prof. dr Hans-Joergen Boemelberug (Giessen), prof. dr Edmund Kizik (Gdańsk)
T. 3 [1806/1807 do 1918]: prof. dr Joerg Hackmann (Szczecin), dr Dobrochna Kałwa (Kraków)
T. 4 [1914-1945]: prof. dr Jerzy Kochanowski (Warszawa), dr Peter Oliver Loew (Darmstadt)
T. 5 [po 1945]:

prof. dr Stefan Garsztecki (Chemnitz), dr hab. Krzysztof Malinowski (Poznań)

Wrocławska konferencja, w której wezmą udział autorzy poszczególnych tomów, ma być poświęcona refleksji nad dotychczasowymi próbami stworzenia syntezy, dyskusji nad propozycjami autorów. Zapowiada się interesująca debata na temat możliwości oderwanego od realizowania interesów narodowych przedstawiania historycznych relacji między dwiema społecznościami, które z upływem czasu stały się narodami, między Niemcami a Polakami.

Szczegółowy program poniżej:

Czy jest możliwa historia ponadnarodowa? Wokół nowej syntezy dziejów niemiecko-polskich.

Organizatorzy:

Peter Olivier Loew: Deutsches Polen Institut Darmstadt (DPI)

Krzysztof Ruchniewicz: Centrum Willy'ego Brandta (CSNE)

Przemysław Wiszewski: Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego (IHUWr.)

01.04. (piątek)                    Instytut Historyczny UWr., ul. Szewska 49, s. 108.
16.30 Otwarcie i powitanie
16.45-17.15 Czy jest możliwa historia ponadnarodowa? Peter Oliver Loew (DPI,
Darmstadt)
17.15-17.45 Wspólna historia polsko-niemiecka w średniowieczu? Eduard Mühle
(DHI, Warszawa)
17.45-18.00 Prezentacja tomu średniowiecznego: Norbert Kersken (DHI),
Przemysław Wiszewski (IHUWr.)
18.00-19.00 Dyskusja
02.04. (sobota)
Centrum Willy'ego Brandta, ul. Strażnicza 1/3, sala prof. Lutza (s. 13)
9.00-9.30 Wyjście z narodowego cienia? Śląsk, czyli pisanie historii regionu
między-narodowego po 1989 r., Przemysław Wiszewski (IHUWr.)
9.30-9.45 Prezentacja tomu nowożytnego: Hans-Jürgen Bömelburg (Uniwersytet
w Gießen), Edmund Kizik (Uniwersytet Gdański)
9.45-10.00 Prezentacja tomu XIX-wiecznego: Jörg Hackmann (Uniwersytet
Szczeciński), Dobrochna Kałwa (Uniwersytet Jagielloński)
10.00-10.45 Dyskusja
10.45-11.00 Przerwa kawowa
11.00-11.30 Pisanie najnowszej historii niemiecko-polskiej w XXI w.,
Krzysztof Ruchniewicz (CSNE, IHUWr.)
11.30-11.45 Prezentacja tomu 1918-1945: Jerzy Kochanowski (Uniwersytet
Warszawski), Peter Oliver Loew (DPI)
11.45-12.00 Prezentacja tomu 1945-201: Stefan Garsztecki (Techniczny Uniwersytet w Chemnitz), Krzysztof Malinowski (Instytut Zachodni,  Poznań)
12.00-13.00 Dyskusja