Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

czwartek, 06 maja 2010

Wieczór autorski z Władysławem Bartoszewskim Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 

Bartoszewski

 

Poniedziałek (10 maja) godz. 17.30-19.00 
Miejsce: Gabinet im. prof. Bartoszewskiego, Rynek 6, Kamienica „Pod Złotym Słońcem”.

Powitanie: Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Marek Bojarski i Dyrektor Narodowego Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu, Adolf Juzwenko.

Moderacja: Rafał Rogulski (Biuro Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Warszawa).

 

Spotkanie

 

 

Informacja o  Gabinecie W. i Z. Bartoszewskich:

Profesor Bartoszewski związany jest z Wrocławiem od lat siedemdziesiątych, kiedy przyjeżdżał z wykładami do Klubu Inteligencji Katolickiej oraz brał udział w Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej. Jego związki ze stolicą Dolnego Śląska są wciąż silne,  od listopada 1998 roku zasiada w Radzie Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  W 2003 roku zadecydował o przekazaniu naszej instytucji prywatnego zbioru druków i archiwaliów, które są sukcesywnie  przekazywane do specjalnie utworzonego Gabinetu Władysława i Zofii Bartoszewskich, uroczyście otwartego w czerwcu 2006 roku.


Obecnie  mieści się on w budynku Ossolineum przy ul. Sołtysowickiej 24 we Wrocławiu, w najbliższym czasie planowane jest przeniesienie do kamienicy „Pod złotym słońcem” w Rynku.


W gabinecie znajduje się obecnie około 7 tysięcy obiektów. Kolekcję tworzy zbiór różnorodnych materiałów, książek, czasopism, archiwaliów, dokumentów życia społecznego oraz materiałów dotyczących działalności publicznej profesora, fotografii, katalogów a także otrzymanych przez profesora nagród, medali statuetek i odznaczeń. Ponad to gromadzone są informacje na temat bieżącej działalności profesora pochodzące z prasy, radia i telewizji.


Wydzielony zespół stanowią książki  ofiarowywane i dedykowane państwu Bartoszewskim przez  znane osoby ze świata kultury oraz polityki. Tematyka większości książek gromadzonych przez Władysława Bartoszewskiego  zgodna jest z jego zainteresowaniami naukowymi oraz zagadnieniami poruszanymi od lat w licznych publikacjach i wystąpieniach.  Księgozbiór jest wielojęzyczny, zawiera bowiem prace w języku niemieckim, angielskim, francuskim i hebrajskim. Poruszane w nich zagadnienia dotyczą przede wszystkim historii i martyrologii Żydów, współczesnych problemów Izraela, a także relacji polsko-żydowskich. Następnymi pod względem ilości poświęconych sobie tekstów tematami są historia drugiej wojny światowej, okupacji w Polsce oraz III Rzeszy, stosunki polsko-niemieckie oraz dzieje Warszawy.     


Władysław Bartoszewski przekazał Ossolineum kilkaset druków konspiracyjnych z lat 1939-1940, plakaty, afisze, fotografie. Szczególnie cenne są druki ulotne związane z oblężeniem i kapitulacją Warszawy w 1939 roku. Wśród materiałów znajdują się rozporządzenia władz okupacyjnych, ulotki propagandowe skierowane do żołnierzy niemieckich, polskich bądź rosyjskich, plakaty i afisze ilustrujące życie kulturalne w Generalnym Gubernatorstwie. Gromadzone zbiory swoją tematyką obejmują również najnowszej historii Polski. W gabinecie znajdują się druki z drugiego obiegu, z okresu działania „Solidarności”, tworzenia się i działalności opozycji w PRL.


Osobisty charakter mają zbiory dotyczące działalności publicznej Władysława Bartoszewskiego otrzymane przez profesora odznaczenia, nagrody, medale, dyplomy. Wśród nich są materiały informacyjne dotyczące poszczególnych konferencji, spotkań z  politykami oraz teksty wygłoszonych przez profesora przemówień.

 

Blog Władysława Bartoszewskiego: http://wladyslawbartoszewski.blox.pl/html

 

Książka

 

 

O książce Bartoszewskiego, którą wydało Wydawnictwo Literackie:


Po co Heinrich Böll  zadawał warszawiakom pytania po niemiecku?
Jakie były kulisy powstania sławnego Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w urzędzie pasterskim?
Czy powinniśmy się bać Eriki Steinbach?

Władysław Bartoszewski, mąż stanu, świadek Zagłady i powstaniec warszawski, opowiada o swoich osobistych kontaktach z Niemcami, przywołuje barwne anegdoty, relacjonuje kuluarowe rozmowy ważnych osobistości, zarazem szkicując tło historyczne.
Niektóre informacje zawarte w książce mają charakter wręcz sensacyjny – wcześniej niewiele osób miało do nich dostęp.

Całości dopełniają: obszerny i przejrzyście napisany przewodnik po historii stosunków polsko-niemieckich od drugiej wojny światowej do 2009 roku oraz zbiór dokumentów mających kluczowe znaczenie dla pojednania polsko-niemieckiego i budowania tej niełatwej, lecz możliwej, przyjaźni.

W ręce czytelników trafia książka będąca najpełniejszym kompendium wiedzy o powojennym dialogu z naszymi zachodnimi sąsiadami.

 

Władysław Bartoszewski ur. 1922, w Warszawie; historyk, polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk. Więzień Auschwitz, żołnierz AK,  działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Profesor wykładający m.in. na niemieckich uniwersytetach, honorowy obywatel Izraela. Dwukrotnie minister spraw zagranicznych, senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Donalda Tuska.

 

 

Fotografie - dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego z Krakowa.

Tekst o Gabinecie Bartoszewskiego: dr Małgorzata Preisner - Stokłosa.

 

Czytany 15067 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 listopada 2010 07:59