Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 02 lipca 2013

Historia XIX i XX wieku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Historia XIX i XX wieku

kierownik sekcji: prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz

 

ruchniewiczOPIS SEKCJI: 

Polskie badania nad historią Niemiec mają długą tradycję. W ostatnich latach można jednak dostrzec znaczące braki w tym zakresie. Brak jest nowoczesnej syntezy historii Niemiec, pojedyncze epoki, także historia najnowsza, nie cieszą się większym zainteresowaniem historyków. Czym wytłumaczyć ten stan rzeczy? Jakie można wskazać trendy w historii Niemiec XIX i XX wieku, które są realizowane w warsztacie historyków różnych ośrodków w Polsce?

Jaki jest ich stosunek do dyscyplin pokrewnych, jak socjologii, psychologii i innych?

Przed jakimi wyzwaniami stoją dzisiaj historycy zajmujący się dziejami Niemiec?

Na te i inne pytania będą w swych panelach odpowiadać znakomici referenci i dyskutanci. Sekcję uzupełni refleksja dotycząca miejsca historii Niemiec w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej czy Europy.

 W razie pytań prosimy o kontakt z kierownikiem sekcji prof. dr hab. Krzysztofem Ruchniewiczem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

PANELE:

  • XIX wiek
  • I wojna światowa (moderator: prof. Włodzimierz Borodziej/ e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 

w Polsce jest zapomniana. W Niemczech pamięć o niej jest mniej wyrazista niż o II wojnie, niemniej front zachodni, głód, straty wojenne i listopad 1918 r. pozostają po prawie stu latach ważnymi miejscami pamięci.

W ostatnich dziesięcioleciach historiografia niemiecka, zajmująca się wschodnim wymiarem I wojny, intensywnie odrabia zaległości. Prace koncentrują się na stosunkach niemiecko-rosyjskich, związku między okupacjami na wschodzie a antysemityzmem, wreszcie na wzorcach, które dostarczyły III Rzeszy Oberost i Freikorps. Debata na te tematy – prowadzona w żywym dialogu z historiografią przede wszystkim amerykańską – trwa. Zbliżające się rocznice wydarzeń z lat 1914-1919 zapewne przyczynią się do jej intensyfikacji.

Historiografia polska  – poza wyjątkami jak „sprawa polska” – odznacza się potężnym deficytem badań nad okresem do listopada 1918 r. Jednocześnie może wykorzystać interesujące pytania i modele interpretacyjne, stosowane w historii społecznej i postnowoczesnej Kulturgeschichte. Sekcja ma służyć m.in. wskazaniu potencjalnych kierunków i metod badań, integrujących polską historiografię z europejską i amerykańską

 

  • Republika Weimarska (moderator: dr Joanna Nowosielska-Sobel)
  • III Rzesza (moderator: prof. Ryszard Kaczmarek)
  • II wojna światowa (moderator: prof. Jerzy Kochanowski)
  • Podzielone Niemcy (moderator: prof. Krzysztof Ruchniewicz)
  • Rozrachunek z przeszłością (moderator: prof. Jan Rydel; e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )
  • Mniejszość niemiecka w Polsce (moderator: dr hab. Markus Krzoska/dr Marcin Wiatr)
  • Kształtowanie się państw narodowych, inżyniernia społeczna, wielokulturowość - wykorzystanie dorobku badań polsko-niemieckich w badaniach nad Europą Środkową i Wschodnią (moderator: prof. Piotr Madejczyk)

 

Od dłuższego czasu toczy się wśród historyków spór o sposób ujęcia historii Niemiec po 1949 r. Czy należy jedynie rozpatrywać historię RFN, a dzieje drugiego państwa niemieckiego, NRD, traktować jako margines, czy też znaleźć taki sposób, który by uwzględniał na równych prawach  dzieje jednego  i drugiego państwa? Przed jakimi wyzwaniami stoją dzisiaj historycy zajmujący się powojenną historią Niemiec? Jakie można wskazać tematy wiodące? Które tematy sprawiają nawięcej problemów? Jaka jest przyszłość badań? Jaki wpływ mają badania niemieckie na kształt badań polskich? Czy istnieją między nimi jakieś problemy sporne? Tymi i innymi pytaniami chce zająć się sekcja poświęcona dziejom obu państw niemieckich (do zjednoczenia).

 

 

                   

 

 

 

Czytany 90472 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 lipca 2013 11:37