Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 23 listopada 2011

„Sympozja im. Reinharta Kosellecka” Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nauka we współczesnym świecie stoi przed wielkimi wyzwaniami. Jednym z nich jest problem interdyscyplinarności w badaniach. Dyskusja nad tym problemem trwa już od lat. Wydaje się, że w szerszym wymiarze powinna ona dotyczyć

i polskiej nauki. Dzisiaj trudno prowadzić badania w obrębie tylko jednej dyscypliny, coraz częściej trzeba sięgnąć po dyscypliny sąsiednie. Za każdym razem wymaga to ogromnej odwagi, pokonywania granic dyscyplin, otwartości badawczej.

Reinhard_Kosseleck2Bez wątpienia takim naukowcem były wybitny niemiecki historyk Reinhart Koselleck. Ponieważ nie jest on w Polsce zbyt znany, warto przypomnieć najważniejsze daty z jego życia. Urodził się w Goerlitz w 1923 roku. Studiował historię, filozofię, prawo i socjologię w Heidelbergu i Bristolu. Doktoryzował się w 1954 r. Do jego nauczycieli zaliczyć można Wernera Conzego, Hansa-Georg Gadamera, Karla Löwitha, Carlo Schmitta und Alfreda Webera. W 1965 habilitował się. Po profesurach w Heidelbergu i Bochum, objął w Bielefeld profesurę teorii historii, gdzie pracował do przejścia na emeryturę (1988 r.). W latach 1974-1979 był dyrektorem Bielefeldzkiego Centrum Badań Interdyscyplinarnych (Bielelfeder Zentrum fuer interdisziplinaeren Studien), a w latach 1987-1989 członkiem prestiżowego Kolegium Naukowego / Wissenschaftskolleg w Berlinie. Był członkiem licznych redakcji czasopism i rad naukowych. Wielokrotnie przebywał jako visiting profesor zagranicą. Był laureatem licznych nagród naukowych. Prace z zakresu historyki (teorii historii) przyniosły mu uznanie międzynarodowe.

W RFN był jednym z twórców nowożytnej historii społecznej/moderne Sozialgeschichte. Znaczący wpływ na dalsze badania wywarł jego wybór tekstów pod tytułem „Przeszła przyszłość. Studia z zakresu semantyki czasów historycznych/Vergangene Zukunft. Zur Semantik geschichtlicher Zeiten” (1979). Jednym z wielkich projektów było wydanie leksykonu „Historyczne pojęcia podstawowe. Historyczny leksykon polityczno-społecznego języka w Niemczech/Geschichtliche Grundbegriffe. Historisches Lexikon der politisch-sozialen Sprache in Deutschland”, który ukazał się w ośmiu tomach. Koselleck nie stronił także od udziału w publicznych dyskusjach. Był ekspertem z zakresu politycznej ikonografii, zwłaszcza kultu zmarłych/Totenkult. Po zjednoczeniu Niemiec zaangażował się w dyskusje nad nowymi pomnikami poświęconymi II wojnie światowej, w tym upamiętnieniu Holokaustu. Jego przyjaciel, znany historyk, Christian Meier napisał przed laty o R. Kosellecku, że „jego właściwymi formami wypowiedzi [były] wykład, artykuł, dyskusja”.

Do tej bogatej spuścizny naukowej i intelektualnej chcą nawiązywać sympozja organizowane przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskim im. Willy’ego Brandta UWr. Organizatorzy sympozjów spodziewają się ciekawych dyskusji, mądrej refleksji, wskazani pewnych trendów w badaniach na przyszłość.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 grudnia 2011 r. w Oratorium Marianum UWr.

Wystąpi prof. Hubert Orłowski z Poznania i przybliży uczestnikom dzieło „O pożytkach z semantyki historycznej Reinharta Kosellecka”, który jako pierwszy w Polsce opublikował wybór studiów Kosellecka w wydawanej przez siebie serii: „Niemiecka Biblioteka Poznańska”, oraz dr. Carsten Dutt z Uniwersytetu Heidelberskiego, wydawca pośmiertnych dzieł Kosellecka, pt. "Historia Pojęć jako historia nowożytności. Semantyka i pragmatyka według Kosellecka/Begriffsgeschichte als Historie der Moderne. Semantik und Pragmatik nach Koselleck".

Słowo wprowadzające wygłosi prof. Stefan Troebst z Uniwersytetu Lipskiego, członek rady kuratorów Centrum.

Dyskusję poprowadzi dyrektor Centrum, prof. Krzysztof Ruchniewicz.

Początek obrad o 17.30.

Organizatorzy zadbali o tłumaczenie symultaniczne. Wstęp wolny.

W przyszłości ukażą się materiały z tego sympozjum.

Czytany 20722 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwca 2012 05:21