Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 19 maja 2010

O tożsamości politycznej i innych sekcjach Zjazdu Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Tożsamość polityczna: Niemcy między tożsamością narodową i ponadnarodową.

Dyskusja panelowa przebiegająca pod hasłem tożsamość polityczna, oscylowała głownie wokół tematu Niemieckiej tożsamości narodowej i jej sposobów kształtowania się.


Jednym z tematów była problematyka sposobu rozumienia narodu i obywatelstwa państwowego Niemiec w kontekście współczesności. Zarysowana została tematyka historycznego dochodzenia do tego typu zmian, sposoby jej kształtowania oraz obecne wielowymiarowe jej sposoby oddziaływania i funkcjonowania. Czym jest i jak się tworzy tożsamość? Jakie czynniki ją kształtują od momentu upadku komunistycznych reżimów, jaki miało to wpływ i jak bardzo istotny dla myślenia Niemców     o nich samych? Jakie są możliwe konsekwencje tego upadku dla rodzącej się demokracji, co zostało? Jaka rolę gra przy tym zmiana pokoleniowa? Bardzo wiele we współczesne myślenie Niemców o nich samych wniosły młode pokolenia, nie skalane i nie obciążone trudnym, historycznym dziedzictwem. Głównym przedmiotem prezentowanych tu badań były mechanizmy i czynniki kształtowania się pamięci, pojmowanej jako zbiór tożsamości jednostkowych i zbiorowych.


Poruszony został także temat tożsamości niemieckiej w nowym tysiącleciu. Na ile uległa ona zmienia, co pozwoliło jej ewoluować i jakie były to czynniki. Jak wielki wpływ na tożsamość niemiecką wywarły wartości i interesy narodowe w polityce zagranicznej i wewnętrznej Niemiec.

 

 

 

Sekcja podręcznikowa

 

Spotkanie dotyczące tematyki niemieckiej w polskiej szkole.


Debatę otworzył Dariusz Wojtaszyn. Wraz z Thomasem Strobel przedstawił referat pt. „Polsko-Niemiecki Podręcznik Historii”. Panowie porównali niemiecki i polski program nauczania, które wykazało, że jest w nich wiele zbieżności i pokrywających się tematów. Omówili także m.in. wyzwania, które stoją przed twórcami wspólnego podręcznika historii dla Polaków i Niemców, a wśród w nich: ciężar historii narodowej (jak rozwiązać kwestie historii narodowych, które nie pojawiają się w podręcznikach sąsiadów?) czy różnice w kulturach dydaktycznych. Kinga Hartmann- Wóycicka wystąpiła z referatem pt. „Zrozumieć historię-kształtować przyszłość. Materiały uzupełniające do nauki historii – bilans”. Dwujęzyczne opracowanie pt. "Geschichte verstehen-Zukunft gestalten - Zrozumieć historię - kształtować przyszłość" w wersji polskiej ukazało się w grudniu 2007 r., natomiast wersja niemiecka w styczniu 2008r. Inicjatywa opracowania materiałów pomocniczych do historii w formie podręcznika powstała przed dwoma laty w Saksonii. Z kas unijnych przeznaczono na projekt 60 tysięcy euro. Jego inicjatorką była właśnie pani Kinga Hartmann- Wóycicka. Książka ta nie jest kompleksowym podręcznikiem do nauki historii, ale materiałem pomocniczym i pokazuje historię obu narodów w latach 1933- 1949. Obecnie w planach jest napisanie podręcznika obejmującego całą historię polsko-niemieckiego sąsiedztwa. O zarysie także nowego projektu, który związany jest ze stworzeniem materiałów uzupełniających dla szkół podstawowych dotyczących historii Niemiec, podczas spotkania, mówił Krzysztof Ruchniewicz.

 


Sekcja

 

 

 

 

Sekcja

 

 

 

 

Sekcja

 

 

Sekcja

 

 

Sekcja

 

 

 

Sekcje


 

Sekcja

 


Sekcja

 

 

 Sekcje

 

Problemy funkcjonowania społeczeństwa wielokulturowego w Niemczech.


Miejscem spotkania był Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a moderatorem spotkania prof. dr hab. Andrzej Sakson. Przedstawiono 6 referatów.

 

 

Sekcja prof. Andrzeja Saksona


Michał Nowosielski mówił o polskich organizacjach w Niemczech i ich kondycji, która jest słaba (brak zasobów materialnych i ludzkich, niski poziom profesjonalizacji pracowników). Omówił także kilka grup czynników, które wpływają na ową kondycję organizacji imigranckich, a wśród nich na przykład kwestię spójności polskiej społeczności imigranckiej. Ta ostatnia jest mocno podzielona, a w jej obrębie występują konflikty. Nowosielski zaznaczył, że większość organizacji polskich w Niemczech to organizacje kulturalne, skupione na podtrzymywaniu kultury polskiej, skupione na realizacji funkcji ekspresyjnych; organizacje instrumentalne zajmujące się np. reprezentacją interesów, pomocą społeczną czy integracją ze społeczeństwem niemieckim są bardzo słabo rozwinięte. Dużym problemem jest brak zaangażowania polskiej społeczności imigranckiej w działanie organizacji.  Skutkiem tego to brak ich społecznego poparcia i kolejno: kłopoty finansowe.


 

Sekcja prof. Saksona


Marta Zawilska-Florczyk z Ośrodka Studiów Wschodnich przedstawiła referat zatytułowany: „Ewolucja niemieckiej polityki integracyjnej”.  Podkreśliła, że w ostatniej dekadzie doszło do dużej zmiany w postrzeganiu imigrantów żyjących w RFN przez elity niemieckie. Temat ten przestał być w końcu bagatelizowany, problem integracji cudzoziemców uznano za jedno z priorytetowych wyzwań. Zawilska- Florczyk mówiła także m.in. o otwarciu się środowiska imigrantów na integrację i o kwestiach nierozwiązanych jakimi są m.in. problemy imigrantów o nieokreślonym statusie, tzw. tolerowanych i cudzoziemców przebywających w Niemczech nielegalnie.

 

 

Sekcja


Niezwykle ciekawe wystąpienia mieli również: Karolina Matros, która wygłosiła referat pt. „Muzułmanie pochodzenia tureckiego w Niemczech: od Gastarbeiterów do obywateli”, Weronika Lenartowicz, która przedstawiła relacje pomiędzy mniejszościami muzułmańskimi a niemieckimi obywatelami, a także przebieg dyskusji i nastrojów społecznych dotyczących imigrantów muzułmańskich oraz procesu asymilacji. Stefan Luft zaprezentował temat: „Niemcy jako "kraj imigracji". Wielokulturowe społeczeństwo w sytuacjach kryzysowych lub po kryzysie”, a Piotr Chichocki: „Pomiędzy identyfikacją narodową a europejską: dynamika niemieckiej opinii publicznej 1999-2009”.

 


Teksty: Wiktoria Blicharz, Justyna Bednarek, zdjęcia: Łukasz Wolak.

 

Czytany 15190 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 grudnia 2010 06:57