Celem naukowym Katedry jest badanie funkcjonowania demokracji przedstawicielskiej w warunkach kryzysu. Katedra w szczególności bada wpływ kryzysu ekonomicznego oraz pandemii wirusa Covid-19 na demokrację przedstawicielską w Europie. Działania Katedry są zorganizowane w trzech pakietach badawczych:
- WP-1 DYDAKTYKA
Niniejszy pakiet obejmuje działania na rzecz dydaktyki, które są podejmowane przez kierowniczkę Katedry i zespół.
- WP-2 EUROPE NOW!
Pakiet ten dotyczy aktywności publicznej (outreach), a w szczególności serii regularnych spotkań skierowanych do ogólnej publiczności, praktyków, organizacji pozarządowych, studentów i uczniów szkół średnich.
- WP-3 DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZA
Ten pakiet obejmuje badania naukowe i warsztaty organizowane z udziałem interdyscyplinarnej i międzynarodowej kadry badawczej zajmującej się wpływem kryzysów na demokrację przedstawicielską.
Katedra Jean Monnet jest osadzona w dyscyplinie nauk politycznych. Zespół składa się z politologów związanych z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta oraz z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Kierowniczka Katedry - prof. Aleksandra Maatsch
Aleksandra Maatsch jest profesorem nauk o polityce i kierowniczką Katedry Jean Monnet w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (CEU), Aleksandra Maatsch uzyskała tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie w Bremie w Niemczech (2011). Następnie pracowała w Instytucie Spraw Publicznych (IPP-CSIC) w Madrycie, na Uniwersytecie w Cambridge (POLIS), w Instytucie Max Planck w Kolonii oraz na Uniwersytecie w Kolonii (p.o. kierowniczka Katedry Polityki Europejskiej i Wielopoziomowej). Aleksandra Maatsch uzyskała habilitację na Uniwersytecie w Chemnitz (Niemcy). Specjalizuje się w porównawczej polityce europejskiej i studiach legislacyjnych. Jej badania były publikowane w różnych czasopismach, takich jak West European Politics, Journal of Common Market Studies oraz Journal of European Public Policy.
- Zespół
Karolina Borońska-Hryniewiecka (dr) jest adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz visiting fellow w (CESSP) Panthéon-Sorbonne. W przeszłości była stypendystką Jean Monnet w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (2012-2013), wykładowczynią na Uniwersytecie Masaryka (2013-2015), kierowniczką programu UE w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (2016-2018) oraz visiting fellow w (CEE) Sciences Po (2019-2020). Zainteresowania badawcze Karoliny leżą na styku studiów nad UE i legislacją, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania parlamentów w sprawy UE. W latach 2019-2022 była głównym badaczem w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki "National Parliaments as Multi-Arena Players in the EU?". Jej prace ukazały się w European Political Science Review, Politics and Governance, Journal of European Integration oraz Journal of Legislative Studies.
Edgars Eihmanis (PhD) jest politologiem zajmującym się problematyką porównawczej ekonomii politycznej i polityki publicznej. Edgars Eihmanis uzyskał tytuł magistra socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie w Amsterdamie oraz tytuł doktora nauk politycznych w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) we Florencji. Brał udział w wielu międzynarodowych projektach, a jego badania były publikowane w wiodących czasopismach naukowych. Jego artykuł na temat efektów Semestru Europejskiego "Cherry-picking external constraints" został opublikowany w Journal of European Public Policy. Przed podjęciem pracy na Uniwersytecie Wrocławskim jako pracownik naukowy w finansowanym przez NCN projekcie PANDEMO (https://www.pandemo.eu), Edgars Eihmanis był stypendystą EUI, badającym społeczno-ekonomiczne reakcje Europy Środkowo-Wschodniej na pandemię.
- Partnerzy
Anna Pacześniak jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim (od 2005 r.), specjalizuje się w polityce europejskiej i polskiej oraz w porównawczej analizie partii politycznych. W latach 2011-2018 pracowała jako wykładowca na Free University w Brukseli, w okresie 2016-2017 Anna Pacześniak była stypendystką Wallonia-Brussels International. Prowadziła różne projekty badawcze w Polsce i za granicą, np. "Européanisation des partis politiques - méthodes d'étude" (projekt badawczy realizowany w 2010 r. we Francji). Na Uniwersytecie Wrocławskim kieruje Zakładem Europejskich Procesów Politycznych, jest także vice-przewodniczącą Dyscypliny Nauk o Polityce i Administracji. Anna Pacześniak ma na swoim koncie wiele publikacji z zakresu problematyki partii politycznych, z których ostatnie to "Party organization and communication in Poland" (Palgrave 2021) czy "Comprendre la Pologne. Société, politique et institutions" (Paris 2016).
czw.: |
godz. 17.00–18.00 |
MS Teams, kontakt mailowy
Aleksandra Maatsch piastuje stanowisko Kierownika Katedry ds. Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willego Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu studiów magisterskich na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU) w Budapeszcie, Aleksandra Maatsch obroniła doktorat w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie w Bremie (2008). Następnie pracowała w Instytucie Spraw Publicznych (IPP-CSIC) w Madrycie (2011-13), na Uniwersytecie w Cambridge (2013-14), w Instytucie Maxa Plancka w Kolonii (2014-16), na Uniwersytecie w Kolonii (gdzie przez rok była kierownikiem Katedry ds. Polityki Europejskiej i Wielopoziomowej) oraz na Katolickim Uniwersytecie w Lille. W listopadzie 2020 roku Aleksandra Maatsch uzyskała stopień doktora habilitowanego na Technicznym Uniwersytecie w Chemnitz, zaś w grudniu 2020 roku otrzymała nominację na stanowisko profesora Uniwersytetu Wrocławskiego.
W swojej pracy zajmuje się Aleksandra Maatsch interdyscyplinarną analizą politycznych, społecznych a także ekonomicznych aspektów procesu integracji europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Niemiec. Aktualnie badania Aleksandry Maatsch koncentrują się na dwóch obszarach badawczych: koordynacji polityki budżetowej i gospodarczej w krajach Unii a także na roli parlamentów w czasie pandemii COVID-19 (Projekt NCN OPUS „Demokracja w Czasach Pandemii”, PANDEMO).
W przeszłości Aleksandra Maatsch zajmowała się także polityką obywatelstwa narodowego w krajach Unii Europejskiej oraz analizą mediów. W swoich publikacjach stosuje zarówno ilościowe jak i jakościowe metody badawcze (np. analiza dyskursu) a także metodę QCA.
Artykuły
- Maatsch, A. and Miklin, E. (2021) Representative democracy in danger? The impact of populist parties in government on the powers and practices of national parliaments, in: Parliamentary Affairs, Special Issue.
- Maatsch, A. (2021) Disempowerment through the backdoor: the impact of populist parties on the national parliament in Poland, in: Parliamentary Affairs,
- Miklin, E.; Maatsch, A. & Woźniakowski, T. (2021) Rising to a Challenge? 10 Years of Parliamentary Accountability of Post-Crisis EU Economic Governance, in: Politics&Governance, vol.9(3), Special Issue.
- Maatsch, A. and Kurpiel, A. (2021) Between collective and particularistic interests. Ratification of the Prespa Agreement by national parliaments in Greece and North Macedonia, in: Southeast European and Black Sea Studies, vol. 21(1),
- Cooper, I.; Maatsch, A. and Smith, J. (eds.) ‘Governance without Democracy? Analyzing the Role of Parliaments in European Economic Governance after the Crisis’, in: Parliamentary Affairs, vol. 73(4) – Special Issue.
- Maatsch, A. (2017) ‘Effectiveness of the European Semester: Explaining Domestic Consent and Contestation’, in: Parliamentary Affairs, vol. 73(4).
- Maatsch, A. (2016) ‘Drivers of Political Parties’ Voting Behaviour in European Economic Governance: The Ultimate Decline of the Economic Cleavage?’ in: West European Politics, 39(4).
- Closa, C. and Maatsch, A. (2014) ‘In a spirit of solidarity? Justifying the European Financial Stability Facility (EFSF) in national parliamentary debates’, in: Journal of Common Market Studies, Vol. 52(4).
- Maatsch, A. (2014) ‘Are we all austerians now? An analysis of national parliamentary parties’ positioning on anti-crisis measures in the eurozone’, in: Journal of European Public Policy, vol. 21(1).
Monografie
- Maatsch, A. (2017) Parliaments and the Economic Governance of the European Union: Talking Shops or Deliberative Bodies? (London: Routledge).
- Maatsch, A. (2011) Ethnic Citizenship Regimes. Europeanisation, Post-War Migration and Redressing Past Wrongs (London: Palgrave Macmillan).
Aktualnie Aleksandra Maatsch jest kierownikiem projektu NCN OPUS pt. „Demokracja w czasach pandemii: schyłek czy nowa forma demokracji przedstawicielskiej?”, PANDEMO. Wcześniejsze doświadczenie badawcze Aleksandry Maatsch jest oparte na udziale w czterech międzynarodowych projektach badawczych oraz sieciach: (1) “Obywatelstwo i proces konstytucyjny: transformacje sfer publicznych w procesie integracji Europy Wschodniej i Zachodniej”, finansowany przez Fundację Volkswagena, (2) “Odbudowa Demokracji w Europe” (RECON), ramowy projekt europejski kierowany przez ARENĘ w Oslo, (3) “Obserwator Parlamentów po Traktacie Lisbońskim (OPAL) oraz (4) Demokracja Parlamentarna w Europie (PADEMIA). Aleksandra Maatsch otrzymała poza tym indywidulne środki badawcze z Fundacji Volkswagena, ESRC oraz El Consejo Superior de Investigationes Científicas & Fondo Social Europeo (JAE-Doc).
Angielski, niemiecki, polski oraz hiszpański