Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 06 December 2010

Biuro polsko - niemieckiego podręcznika historii

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

Projekt polsko-niemieckiego podręcznika do nauczania historii jest kontynuacją dialogu, który od dziesięcioleci prowadzą historycy, dydaktycy i wydawcy podręczników szkolnych obu krajów. W tym kontekście szczególne znaczenie ma powstała w 1972 r. Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa Historyków i Geografów, która – poprzez opracowanie odpowiednich zaleceń, materiałów dla nauczycieli, znaczną liczbę publikacji naukowych, a także swoją obecność w debacie publicznej – stała się ważnym partnerem w stosunkach polsko-niemieckich oraz przyczyniła się do ich odpowiedniego przedstawienia w nauczaniu historii i geografii obu krajów.

 

W klimacie tak zaawansowanego dialogu historycznego dojrzewała idea stworzenia wspólnego, polsko-niemieckiego podręcznika, który mógłby być wykorzystywany na lekcjach historii w szkołach zarówno polskich, jak i niemieckich. W grudniu 2007 r. ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec wyrazili polityczną aprobatę dla takiego projektu, dając tym samym decydujący impuls do jego realizacji.

 

Na początku 2008 r. rządy obu krajów uzgodniły, że po stronie polskiej koordynacji i finansowania działań związanych z opracowaniem wspólnego podręcznika do historii podejmie się Ministerstwo Edukacji Narodowej, (pełnomocnikiem narodowym projektu jest podsekretarz stanu w MEN Mirosław Sielatycki), zaś po stronie niemieckiej pieczę nad projektem i jego finansowanie na szczeblu federalnym Republiki Federalnej Niemiec przejmie Ministerstwo Spraw Zagranicznych; na szczeblu regionalnym, zgodnie z uchwałą Stałej Konferencji Ministrów Edukacji, Nauki i Kultury Krajów Związkowych, projektem będzie zarządzać Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu Kraju Związkowego Brandenburgii (pełnomocnikiem narodowym projektu jest minister Holger Rupprecht). Odpowiedzialność za naukowe opracowanie projektu powierzono obu przewodniczącym Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, prof. Robertowi Trabie i prof. Michaelowi G. Müllerowi. Koordynatorami naukowymi projektu zostali dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz oraz dyrektor Instytutu Międzynarodowych Badań nad Podręcznikami Szkolnymi im. Georga Eckerta w Brunszwiku, prof. Simone Lässig.

 

W celu koordynacji prac nad podręcznikiem powołano w 2008 roku Biuro Polsko-Niemieckiego Podręcznika do Historii przy Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, w skład którego weszli koordynator naukowy projektu, prof. Krzysztof Ruchniewicz oraz sekretarz naukowy, dr Dariusz Wojtaszyn. Odpowiednikiem po stronie niemieckiej jest biuro działające przy Instytucie Międzynarodowych Badań nad Podręcznikami Szkolnymi im. Georga Eckerta w Brunszwiku (koordynator naukowy, prof. Simone Lässig i sekretarz naukowy, Thomas Strobel) www.gei.de.

 

Opracowanie i realizację projektu powierzono polsko-niemieckiej grupie projektowej, składającej się z Rady Zarządzającej (pod przewodnictwem Grzegorza Chorążego z MEN i dr Wolframa Meyera zu Uptrup z ministerstwa edukacji Brandenburgii) i Rady Ekspertów. Rada Ekspertów składa się z historyków i dydaktyków historii z obu krajów; na jej czele stoją obaj przewodniczący Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, prof. Robert Traba i prof. Michael G. Müller. Przy tworzeniu grupy projektowej za główne zasady działania przyjęto partnerską współpracę, parytetowość i konsensualne podejmowanie decyzji.

 

Pierwszym efektem pracy polsko-niemieckiej grupy projektowej jest dokument Podręcznik do historii. Projekt polsko-niemiecki - Zalecenia. [plik do pobrania w zakładce „Zalecenia”] Zawiera on przede wszystkim sformułowane przez ekspertów wytyczne dotyczące struktury, podstaw dydaktycznych i treści podręcznika. Tym samym projekt stanowi podstawę do pracy nad poszczególnymi tomami polsko-niemieckiego podręcznika do historii, które powstaną we współpracy polsko-niemieckiego tandemu wydawniczego z grupą projektową.

 

Symboliczne znaczenie ma fakt, że prace nad wspólnym podręcznikiem rozpoczną się w 20. rocznicę Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, podpisanego 17 czerwca 1991 r.

 

Read 58842 times Last modified on Tuesday, 07 December 2010 13:12