Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 10 March 2021

Rzeczy odzyskane. Praktyki wobec przedwojennych przedmiotów na polskich Ziemiach Zachodnich - rozpoczynamy nowy cykl wykładów

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Rzeczy odzyskane baner 2021 1

 

Rzeczy odzyskane. 

Praktyki wobec przedwojennych przedmiotów na polskich Ziemiach Zachodnich.

 

Cykl wykładów (online)

Marzec-czerwiec 2021

 

Przedwojenne dziedzictwo Ziem Zachodnich po latach odrzucenia i zapomnienia, przez trzecie i czwarte pokolenie urodzonych po wojnie Polaków staje się nie tylko odpamiętywane, ale i stanowi podstawę działań o charakterze tożsamościtwórczym - artystycznych, literackich oraz związanych z miejskim i lokalnym aktywizmem. Samo dziedzictwo w tym kontekście ujmowane jest więc w kategoriach „komunikującego świadka”, którego obecność prowokuje do podjęcia szeregu działań, a także wejścia z nim w swoisty dialog. 

 

Cykl obejmuje szereg spotkań (online) z artyst(k)ami, działacz(k)ami oraz badacz(k)ami zajmującymi się wyżej wspomnianą problematyką. Spotkania, obok dyskusji, połączone będą z prezentacją prac artystycznych i fotograficznych zarówno dokumentujących, jak i twórczo analizujących przedwojenne przedmioty i obiekty Ziem Zachodnich, przede wszystkim Dolnego Śląska i Pomorza. 

 

  • 17 marca 2021 – spotkanie z Moniką Szymanik, miejską aktywistką ze Szczecina, autorką książki „Kamienica w lesie”.
  • 14 kwietnia 2021 – spotkanie z artystką Katarzyną Mirczak wokół jej projektu „Tło”
  • 19 maja 2021 – spotkanie z Karoliną Gembarą artystką, na temat jej projektu "Zimowy umysł" 
  • 16 czerwca 2021– spotkanie podsumowujące cykl oraz wokół projektu „Rzeczy(wistości) w przestrzeni postkonfliktu. Znaczenia przedmiotów w tworzeniu się światów wyobrażonych Wrocławia i Szczecina”: dr Katarzyna Maniak z UJ oraz prof. Łukasz Skąpski (ASP Szczecin).

Moderatorka spotkań: Anna Kurpiel 

 


Biogramy:

 

  • Karolina Gembara – absolwentka Stosunków Międzynarodowych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, fotografii w Forum Fotografii Kwadrat oraz Programu Mentorskiego Sputnik Photos, doktorantka na Uniwersytecie SWPS. Autorka książek „When We Lie Down, Grasses Grow from Us” , “Przymierzalnie”, oraz projektów fotograficznych i performatywnych, w tym dotyczącego Ziem Zachodnich „Zimowego umysłu”. Więcej o projekcie TUTAJ i TUTAJ

 

  • Katarzyna Maniak– antropolożka kultury, asystentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Bada formy instytucjonalizacji kultury oraz teorie i praktyki eksponowania dziedzictwa kulturowego. Zajmuje się również antropologią sztuki oraz kulturą wizualną.

 

  • Katarzyna Mirczak – archaolożka i fotografka, autorka projektów „Znaki Specjalne”, „Ether” oraz cyklu fotografii „Tło”, których „celem jest zbadanie stanu zachowania tła: obiektów i pamięci pozostałych po poprzednich mieszkańcach”. Więcej informacji o projekcie TUTAJ;

 

  • Łukasz Skąpski – artysta multimedialny, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, założyciel grupy Azorro. Tworzy instalacje, obiekty, filmy wideo, fotografie, niektóre na pograniczu antropologii i sztuki, jak np. „Maszyny” o ręcznie robionych traktorach rolników Podhala i Podkarpacia. Więcej informacji na stronie artysty. 

 

  • Monika Szymanik – miejska aktywistka, instagramerka, z wykształcenia germanistka. Autorka projektu oraz książki „Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”. Właścicielka kawiarni kulturalnej „Pocztowa 19”. 

Więcej informacji na stronie https://kamienicawlesie.pl/

 

--

Cykl realizowany jest w ramach projektu „Rzeczy(wistości) w przestrzeni postkonfliktu. Znaczenia przedmiotów w tworzeniu się światów wyobrażonych Wrocławia i Szczecina finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2018/31/D/HS3/00778

 

Read 4187 times Last modified on Thursday, 11 March 2021 15:17