Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 11 November 2020

Seans filmowy online: "Jasnowłosa prowincja"

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Baner Filmy jasnowłosa 2020 v2

 

16 listopada o godz. 19.30 Centrum im. Willy’ego Brandta UWr zaprasza na film Jasnowłosa prowincja (reż. Jacek Kubiak, Klaus Salge i Janusz Zemer, PL/DE 2009, dok. 75 min.), który zapoczątkuje cykl „Polska i Niemcy: seanse filmowe online”.

 

Film poprzedzony zostanie wstępem, a po seansie odbędzie się dyskusja. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, natomiast film udostępniony zostanie na platformie Vimeo (link wraz z hasłem podane zostaną na czacie podczas spotkania w Zoomie).

 

Link do spotkania w Zoomie:

https://zoom.us/j/95290780445?pwd=TjV3UExpdEd1WHNONUZ5ekNkNHZhQT09

 

Meeting ID: 952 9078 0445

Passcode: 8m6HjN

 

1 Bild Jasnowłosa prowincja

 

Tematem filmu są deportacje obywateli polskich na jesieni 1939 roku. Były one pierwszym etapem hitlerowskiej polityki ludnościowej w okupowanej Europie, początkiem łańcucha zdarzeń, którego kulminacją były obozy śmierci i Holokaust. 

 

Bohaterami filmu są: Helmut Zwi Steinitz (poznański Żyd ocalały z Zagłady, który po 70-ciu latach przyjeżdża do Polski i odwiedza miejsce zagłady w Bełżcu), Dieter Bielenstein (Niemiec z Łotwy, którego rodzina żyła podczas wojny w Poznaniu na zagrabionym Polakom mieniu), Henryk Jaszcz (Poznaniak, który spędził wojnę w Ostrowcu Świętokrzyskim, dokąd wysiedlono jego rodzinę i gdzie przyłączył się do konspiracji).

 

Film otrzymał Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. „Le Figaro” określił go jako „pasjonujący dokument o przeprowadzanych przez Hitlera i Himmlera czystkach etnicznych”. 

Filmy pochodzi z Kolekcji Filmowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Koordynatorem cyklu jest dr Andrzej Dębski z Pracowni Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego w Centrum im. Willy’ego Brandta UWr.

 

Kontakt: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Facebook

--

Plakat do POBRANIA (.pdf)

Read 2555 times Last modified on Wednesday, 11 November 2020 23:52