Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 12 November 2014

„Inside the Stasi-Whale”. Dwa spotkania z Utzem Rachowskim

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

„Utz Rachowski był w brzuchu bestii” – pisał o nim Wolf Biermann. Co tam zobaczył, co zapisał i jak się stamtąd wydostał? O tym Utz Rachowski, więziony w b. NRD poeta i prozaik, tegoroczny laureat Nagrody im. Lenaua, opowie podczas dwóch wrocławskich spotkań: 18 i 19 listopada br. Serdecznie zapraszamy na oba, zwłaszcza że każde z nich ma inny scenariusz i inny charakter!

 

19 listopada o godz. 17.00 zapraszamy do CSNE im. W Brandta (ul. Strażnicza 1-3, sala 13) na wieczór autorski Utza Rachowskiego. Nasz gość przeczyta fragmenty swej twórczości poetyckiej i prozatorskiej m.in. z tomów „Miss Suki oder Amerika ist nicht weit” (za który otrzymał przed miesiącem prestiżową Nagrodą im. Lenaua) i „Namenlose”. Zostaną też zaprezentowane – niejako „przedpremierowo”! – powstające właśnie we Wrocławiu przekłady na język polski. Rozmowę z Utzem Rachowskim poprowadzi w j. niemieckim prof. Marek Zybura z CSNE im. W. Brandta.

 

Osoby nieznające języka niemieckiego zapraszamy dzień wcześniej, 18 listopada, do Kina Nowe Horyzonty. Ok. godz. 21:00, po projekcji filmu „Zachód” („Westen”, reż. Ch. Schwochow; początek seansu o godz. 19:00) proponujemy krótką rozmowę nawiązującą do tematyki filmu: o życiu po obu stronach muru (berlińskiego) i po obu stronach krat (więziennych), o zaangażowaniu ludzi pióra w uwolnienie Rachowskiego i zaangażowaniu Rachowskiego w uwolnienie ludzi pióra. Rozmowę tłumaczoną konsekutywnie na j. polski poprowadzi dr Piotr Przybyła z CSNE im. W. Brandta. Wstęp na spotkanie z Utzem Rachowskim jest bezpłatny, wstęp na seans filmu „Zachód” jest biletowany (więcej informacji tutaj).

 

Oba spotkania odbywają się w ramach cyklu „Hi/Story: 1989” organizowanego przez CSNE oraz Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu.

 

Pobierz plakat

 

——————————

Utz Rachowski – rocznik 1954; poeta, prozaik, eseista, laureat kilku prestiżowych nagród literackich. W roku 1971 relegowany ze szkoły, w 1979 aresztowany i skazany na 27 miesięcy więzienia za pisanie i rozpowszechnianie antypaństwowych „pamfletów w formie wierszowanej”. W roku 1980 pozbawiony obywatelstwa NRD i wykupiony przez władze RFN. W czasie stanu wojennego podróżuje do Polski, nawiązuje kontakty ze środowiskiem literackim i szmugluje do Niemiec polską literaturą drugoobiegową. Członek niemieckiego "Exil-P.E.N." (Centre of German-speaking writers abroad) i “Writers in Prison”, współorganizator licznych akcji i (współ-)autor petycji na rzecz pisarzy więzionych przez dyktatorskie reżymy. 

 

Cykl „Hi/Story: 1989” to próba zmierzenia się z historycznymi rocznicami z perspektywy osobistych historii. W bieżącym roku obchodzimy m.in. 25 rocznicę zburzenia muru berlińskiego. Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr. we współpracy z Konsulatem Generalnym RFN we Wrocławiu włącza się ten rocznicowy dyskurs, jednak inaczej niż można by się tego spodziewać po instytucji naukowej: miejsce historycznych analiz i politycznych paradygmatów interpretacyjnych ma zająć literatura i film oraz zapisane w nich osobiste doświadczenia. Nie tracąc z pola widzenia kanonów profesjonalnej i uniwersalnej („wielkiej”) historii, rozumianej za za Reinhartem Koselleckiem jako zbiorowa liczba pojedyncza, chcielibyśmy się tymczasem skupić na narracjach „mniejszych” i intencjonalnie fragmentarycznych: literackich, filmowych, osobistych. Wszak history to w jakimś stopniu także his story i her story?

 

Read 7041 times Last modified on Wednesday, 12 November 2014 15:19