Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 25 November 2013

Wieczór autorski Jana Musekampa. Między Stettinem a Szczecinem – metamorfozy miasta w latach 1945-2005

Written by 
Rate this item
(0 votes)

slider okładka Jan Musekamp duży kolaż 1000x415 scaled cropp

Między Stettinem a Szczecinem – metamorfozy miasta w latach 1945-2005

Pilnujcie się, by im nie powiedzieć, że czasem różne miasta następują po sobie w tym samym miejscu i pod tą samą nazwą, rodzą się i umierają nie znając się wzajemnie, pozbawione punktów stycznych. Czasem nie zmieniają się imiona mieszkańców, akcent ich mowy, a nawet rysy twarzy; lecz odeszli bez słowa bogowie, a zamiast nich zagnieździli się tam bogowie obcy (...) 

Italo Calvino: Niewidzialne miasta, tłum. Alina Kreisberg

 

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr serdecznie zaprasza w dniu 11 grudnia na godz. 17.00 do kawiarni „Literatka” na spotkanie autorskie dr. Jana Musekampa.

 

W spotkaniu udział wezmą: 

dr Jan Musekamp

Jacek Dąbrowski (tłumacz publikacji)

Krzysztof Soska (pierwszy zastępca Prezydenta Miasta Szczecin)

Ryszard Wryk (Dyrektor Wydawnictwa Nauka i Innowacje)

prof. Marek Zybura (CSNE)

Moderacja: prof. Krzysztof Ruchniewicz (CSNE)

 

Między Stettinem a Szczecinem – metamorfozy miasta w latach 1945-2005 to tytuł nowej książki autorstwa Jana Musekampa, wydanej przez Centrum im. Willy’ego Brandta w serii: studia brandtiana translationes. 

Pracę Jana Musekampa (młodego niemieckiego adiunkta Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą) nagrodził ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie.

 

Musekamp dociera z historią miasta do czasów nam współczesnych, w swojej publikacji prześledził nie tylko przełomowe wydarzenia dla Szczecina po 1945r. , ale zajął się również problemami aktualnymi: 

poszukiwaniem tożsamości przez dzisiejszych mieszkańców Szczecina.  Przypomina, jak przedwojenny burmistrz Hermann Haken stał się patronem ronda, pisze o poszukiwaniach Sediny, zmianach nazw ulic, próbie odbudowy Starego Miasta i czasem zaskakującej adaptacji niemieckich pamiątek do polskich potrzeb, czy spajającą niemiecką przeszłość z polską teraźniejszością literaturą Artura Daniela Liskowackiego.

 

Podczas spotkania i dyskusji będziemy szukać odpowiedzi na następujące pytania: Jak wyglądało życie w Szczecinie w1945 roku i w latach następnych? Gdzie umiejscowić wczasie granicę, do kiedy miasto było niemieckie, aod kiedy polskie? Jak miasto pamiętają przedwojenni mieszkańcy ijak je opisują wswoich wspomnieniach przesiedleńcy ze wschodu?

 

Publikację dofinansował: Urząd Miejski Szczecina i Euroregion Pomerania

 

Data/miejsce spotkania

11.12.2013 godz. 17.00

Kawiarnia Literatka, Rynek 56/57, 50-116 Wrocław

 

Organizator:

CSNE im. Willy'ego Brandta UWr

 

Read 30443 times Last modified on Friday, 29 November 2013 12:21