Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

agnieszka

agnieszka

2024-05-21 piskorski baner

 

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na spotkanie wokół książki „Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja” z autorem prof. Janem M. Piskorskim. 

 

Spotkanie odbędzie się 21 maja 2024 r. o godz. 17:00 w sali 13 Centrum im. W. Brandta (ul. Strażnicza 1-3 we Wrocławiu).

 

piskorski okładka

 

 

Opis książki:

Pytania o to, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy, zadaje sobie człowiek od zarania. Niezmiennie przerastają one jego możliwości poznawcze, więc sprzeczne odpowiedzi napawają jednych radością, u innych budzą strach. Od dumy i lęku daleka jeszcze droga do megalomanii czy obsesji i depresji, ale jednostki i narody z niezwykłą łatwością, wręcz lekkomyślnością, na nią wkraczają, najczęściej w urojonym przekonaniu o potrzebie obrony. Zmierzają ku przepaści, niepomne, że na jej krawędzi będą igraszką Historii. A ona, choć sama figlarka, nie lubi, gdy z niej żartują, i odpowiada niszczycielską potęgą swoich wichrów, sprowokowanych przecież przez nas. Kultura zachodnia poza historią nie istnieje. Kryzys myślenia historycznego jest zarazem kryzysem naszej cywilizacji. Nie zapomnieliśmy o przeszłości. Jesteśmy nią owładnięci. Odchodzimy jednak od historii krytycznej, zastępując ją pamięcią, by nie rzec – pamiętliwością. Teksty dotyczące bojów o przeszłość na pograniczu pamięci i historii, stereotypów jednostkowych, mitów i obsesji narodowych stanowią trzon tej książki.

 

 

 

Jan M. Piskorski – profesor studiów porównawczych na Uniwersytecie Szczecińskim, historyk, eseista, bywa też tłumaczem i pisuje opowiadania. Laureat nagrody Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk za całokształt twórczości. Za książkę Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie (PIW 2010) otrzymał nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz nominację do nagrody „Polityki” za najlepszą książkę historyczną roku i nagrody literackiej „Srebrny Kałamarz”. Jest laureatem Zachodniopomorskiego Nobla – nagrody przyznawanej wybitnym ludziom nauki. W ostatnich latach wydał w Bellonie trzy tomy prac wybranych: Polska – Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa (2017), Pomeranika (2020), Gorzka sól historii. Migracje i transformacje (2021) i wespół z fotografikiem Timmem Stützem publikację Spacer między słowem a obrazem w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej (2023).

 

--

Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja

Autor: Jan M. Piskorski

Wydawnictwo Universitas

ISBN: 978-83-242-4025-8

Data premiery: 10.01.2024

Liczba stron: 492

Format: 125x195

--

Monday, 13 May 2024 14:06

Drzwi otwarte w CSNE

ISE spotkanie otwarte baner 2024

 

 

INTERDYSCYPLINARNE STUDIA EUROPEJSKIE

Drzwi otwarte Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta UWr (CSNE)

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu otwartym poświęconym rekrutacji na kierunek studiów magisterskich „Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich” (ISE) prowadzonego na Uniwersytecie Wrocławskim przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta (CSNE).

 

Spotkanie odbędzie 22 maja (środa) w godzinach 11:00-12:30 w trybie hybrydowym.

 

Czekamy na Was w CSNE (ul. Strażnicza 1-3 we Wrocławiu) w sali nr 43.

 

Jeżeli preferujecie spotkać się z nami w trybie zdalnym będziemy dla Was dostępni w formule zdalnej (platforma zoom).

 

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/93983054532?pwd=bG4vYngyTmlmN251NlhWOWozVUlnZz09

Meeting ID: 939 8305 4532
Passcode: 607961

 


Plan spotkania:

1. Działalność CSNE (11.00-11.15)

2. Studia magisterskie: Interdyscyplinarne Studia Europejskie. Co to takiego i dlaczego to jest to? (11:15-11.45)

3. Q&A (11.45-12.30)

 

Serdecznie zapraszamy!

Wednesday, 08 May 2024 14:41

Projekcja filmu "Fritz Bauer’s Legacy"

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
zapraszają na projekcję filmu:
"Dziedzictwo Fritza Bauera" / "Fritz Bauer’s Legacy"
 
Spotkanie odbędzie się w środę 15 maja 2024 o godz. 17:00 w siedzibie Centrum przy ul. Strażniczej 1-3 we Wrocławiu. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Krzysztofa Ruchniewicza oraz dr. Andrzeja Bryla.
 
O filmie:
61 lat temu, 16 kwietnia 1963 r., Fritz Bauer oskarżał we frankfurckim procesie oświęcimskim sprawców masowej zagłady w Auschwitz-Birkenau i innych nazistowskich obozach koncentracyjnych i zagłady. Sam Bauer zawsze podkreślał, że zbrodnia przeciwko ludzkości na taką skalę była możliwa tylko dlatego, że nawet rzekomo małe trybiki w machinie zabijania spełniały swoją funkcję. Nawet sekretarka, która „tylko” prowadziła spis więźniów w obozie, była jednym z takich trybików i dlatego powinna zostać ukarana jako współwinna morderstwa. Przyjęcie tego punktu widzenia przez niemieckie sądownictwo zajęło dużo czasu – dokument poświęcony jest ostatnim otwartym jeszcze sprawom, które trwają do dziś i powinny w końcu przynieść spóźnioną sprawiedliwość dziedzictwu Fritza Bauera.
 
Film w języku niemieckim, angielskim i hebrajskim z angielskimi napisami.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
2024-05-15 Fritz Bauer plakat
 
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrcoławskiego zaprasza na projekcję filmu „Traktat/Der Vertrag”
 
 
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 maja 2024 o godz.17:00 w siedzibie Centrum przy ul. Strażniczej 1-3 we Wrocławiu.
 
O filmie:
Do 1970 r. między oboma państwami nie było stosunków dyplomatycznych, RFN nie uznawała granicy na Odrze i Nysie.  W Polsce wciąż była bardzo świeża pamięć krzywd wojennych. 
 
Willy Brandt, socjaldemokratyczny kanclerz, krytykowany był przez konserwatywną opozycję jako "zdrajca", a z kolei towarzysze radzieccy podejrzliwie obserwowali przywódcę PRL, Władysława Gomułkę, nazywanego w zachodnich mediach "narodowym komunistą". 
 
Układ o podstawach normalizacji stosunków PRL-RFN z 1970 r. był wydarzeniem przełomowym. 
 
Można zaryzykować tezę, iż zapoczątkował procesy, zwieńczone upadkiem muru berlińskiego, a później - stopniowym jednoczeniem Europy. 
 
Producentem filmu jest Wydawnictwo Miejskie Posnania.
 
 
Po filmie zapraszamy na rozmowę udziałem reżysera filmu dr. Jacka Kubiaka oraz dyrektora Centrum im. Willy’ego Brandta UWr prof. Krzysztofa Ruchniewicza.
 
--
Dr Jacek Kubiak - wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, kierownik Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej, jako dziennikarz i filmowiec specjalizuje się w tematyce niemiecko-polskiej.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Traktat
 

CfP: Vergnügungskultur im östlichen Europa (1880-1945) / Entertainment Culture in Eastern Europe (1880-1945)

 

Oldenburg, 24.-25.03.2025

 

  • Termin nadsyłania wniosków: 31.10.2024,

 

  • Kontakt: Maria Luft ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ) i/lub PhD Andrzej Dębski ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it )

 

Szczegółowe informacje: 

<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 1 of 40