Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

There are no translations available.

 

Jeśli wszechstronne interesujesz się sprawami naszego kontynentu, Interdyscyplinarne Studia Europejskie (ISE) to dla Ciebie najlepszy wybór.

 

Na tym kierunku poszerzysz wiedzę z zakresu integracji europejskiej, stosunków międzynarodowych, polityki zagranicznej, komunikacji międzykulturowej oraz relacji społecznych, a także rozwiniesz swoje umiejętności analityczne, miękkie oraz zarządzania projektami międzynarodowymi.

 

Cechą charakterystyczną ISE jest ich kameralność i indywidualne podejście do studenta. W trakcie studiów to Ty będziesz decydował o swoim zaangażowaniu w liczne przedsięwzięcia podejmowane przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta takie jak: organizacja szkół letnich, debat oraz międzynarodowych konferencji naukowych. Od Ciebie będzie również zależało, czy będziesz chciał skorzystać z możliwości odbycia zagranicznych praktyk studenckich i staży na partnerskich uniwersytetach m.in. w Monachium, Dreźnie, Lipsku, Padwie czy Brukseli oraz wziąć udział w międzynarodowych warsztatach naukowych.    

 

ISE dadzą Ci szansę na rozwinięcie Twojej znajomości języków obcych. Będziesz miał możliwość studiowania przedmiotów w języku angielskim, a także nauki dwóch języków obcych.

 

Po drugim semestrze czeka Cię wybór jednej z dwóch specjalności:

 

  • pamięć kulturowa i tożsamość
  • europeizacja i regionalizacja

 

Na specjalności Pamięć kulturowa i tożsamość skupiać się będziesz na zagadnieniach takich jak: europejskie dziedzictwo kulturowe, polityka tożsamości, stereotypy narodowe, konflikty pamięci i in. Istotne będą dla Ciebie wyobrażenia, wartości, normy społeczne i wzorce kulturowe stabilizujące (i destabilizujące) europejską wspólnotę.

 

Na Europeizacji i regionalizacji skoncentrujesz się na procesach zmiany politycznej i społecznej, które zachodzą w Europie. Sięga po politologiczną, socjologiczną i historyczną literaturę dotyczącą europeizacji i regionalizacji, analizując te procesy przekrojowo oraz na wybranych przykładach.

 

Jako absolwent będziesz przygotowany do pracy koncepcyjnej, doradczej, edukacyjnej oraz administracyjnej w Polsce i za granicą. Będziesz mógł znaleźć pracę m.in. w urzędach integracji europejskiej, w ambasadach i konsulatach, w biurach europosłów, posłów i senatorów, w instytucjach kultury, w firmach doradczych i szkoleniowych oraz w międzynarodowych korporacjach. Osoby szczególnie zainteresowane pracą badawczą będą mogły kontynuować studia w ramach seminariów doktoranckich prowadzonych przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta.