Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

historia kina

Written by 
Rate this item
(1 Vote)

Historia kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku. Rozrywka, nowoczesność i propaganda w niemieckim mieście przygranicznym

 

Instytucja realizująca: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta

Instytucja finansująca:

Narodowe Centrum Nauki

Kierownik projektu:

dr Andrzej Dębski
Okres realizacji: 12.03.2014 – 11.03.2017

 

Opis projektu:

Celem projektu jest opracowanie dziejów kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku, ukazując kino jako medium uwikłane w szerokie konteksty społeczno-kulturowe, architektoniczne, technologiczne, polityczne. Efektem prowadzonych badań będzie publikacja, ukazująca fenomen kina w przedstawionej perspektywie, oraz portal internetowy zawierający mapę kin na Dolnym Śląsku wraz z podstawowymi informacjami. Główna uwaga skupi się na mniejszych miejscowościach, gdyż dzieje kina we Wrocławiu stanowią przedmiot osobnych opracowań.

Zawarte w tytule „rozrywka, nowoczesność i propaganda” akcentują konteksty, w jakich funkcjonowało kino. Stanowią tym samym podstawową tezę pracy – kina, również w mniejszych miejscowościach, były w pierwszej kolejności miejscami nowoczesnego przemysłu rozrywkowego, także w okresie narodowego socjalizmu, gdy próbowano uczynić z nich instytucje krzewienia propagandy. Zawarta w podtytule „przygraniczność” kieruje uwagę na polityczne i związane z nimi ekonomiczno-społeczne uwarunkowania regionu, graniczącego po pierwszej wojnie światowej z odrodzoną Polską. 

Celem projektu będzie również dotarcie do materiałów filmowych dotyczących Dolnego Śląska, które powstały przed 1945 rokiem.{/slide}

Read 4247 times Last modified on Thursday, 12 March 2015 09:36