Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 17 May 2023

"Lieber Landsmann…” – Wirpszowie i Günter Grass, wykład dr Piotra Przybyły w ramach cyklu "Ludzie Pogranicza"

Written by 
Rate this item
(0 votes)

2023 Cykl wykładow Ludzie pogranicza baner

 

Centrum im. W. Brandta zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu "Ludzie Pogranicza". Wykład pt. "Lieber Landsmann…” – Wirpszowie i Günter Grass zaprezentuje dr Piotr PrzybyłaSpotkanie odbędzie się w środę 24 kwietnia o godz. 17:00 w siedzibie Centrum (ul. Strażnicza 1-3 we Wrocławiu, sala 13). Wstęp wolny.

 

Dr Piotr Przybyła jest adiunktem w Katedrze Literatury i Kultury Niemiec Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr od 2014 roku. Absolwent studiów germanistycznych na Uniwersytecie Opolskim i Freie Universität w Berlinie oraz seminarium doktorskiego w CSNE im. W. Brandta UWr. Brał również udział w międzynarodowym kolegium doktoranckim „Promotionskolleg Ost-West" na Uniwersytecie Ruhry w Bochum. Pracę doktorską pt. „Mit 'Ziem Odzyskanych' a konstrukcja przestrzeni pamięci na przykładzie Góry św. Anny i Ślęży w latach 1945-59" napisał pod kierunkiem prof. M. Zybury i obronił z wyróżnieniem w Instytucie Historycznym UWr. Zainteresowania badawcze dr. Przybyły krążą wokół pamięci kulturowej i politycznej, imagologii, transferu kulturowego i translatoryka (w polsko-niemieckich kontekstach).

  

Ludzie Pogranicza

 

Literatura, kultura i polityka stanowiły przez wieki historyczne przestrzenie w polsko-niemieckim dialogu i wciąż stanowią płaszczyzny dokonujących się w nim spotkań, wymiany i tarć. Niemieckie oświecenie zrodziło w swojej narracji o Polsce krytyczne wyobrażenia, które, ewoluując potem mniej lub bardziej, trwale określiły niemiecki wizerunek Polski i Polaków – często konfrontacyjnie nieprzyjazny – aż po obecne czasy w gruncie rzeczy. Na pewno żywe one były jeszcze w minionym stuleciu.

 

Warunki dla dialogu, zdolnego zamieniać konfrontację w partnerstwo, nastały dopiero po II wojnie światowej. Obfitował on wtedy we wzloty i upadki, nadzieje i zawody, ale przy wszystkich trudnościach i ograniczeniach, wynikających z dwubiegunowego charakteru ówczesnego świata, był przez obydwie strony uparcie kontynuowany. I tak, jak pod koniec lat 80-tych do zmian dojrzewał świat, tak w latach 1989-1991 doszło też do przełomu w relacjach wolnej Polski ze zjednoczonymi, demokratycznymi Niemcami. Negatywnie nacechowane, nieufne sąsiedztwo przerodziło się w przyjazną współpracę, nawet jeśli bywa ona, jak to się dzieje obecnie, wystawiana na ciężką próbę

         

Poszczególne wykłady z cyklu „Ludzie pogranicza” traktują o wybitnych aktorach polsko-niemieckiego dialogu, „wielkich latarnikach” wzajemnego otwierania się Niemców i Polaków na siebie w tym czasie. Byli i są to ludzie pióra, snujący wizje przyszłości, którzy kształtowanie naszych wzajemnych dobrych relacji traktowali i traktują jako zadanie – żyli i żyją nim w myśl sformułowanego przez Huberta Orłowskiego dla Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej motta: „Sąsiedztwo zobowiązuje”.

 

W ramach cyklu zaplanowano jeszcze wykład:

 

  • 07. 06. 2023: Artur Białachowski – Rozjaśniający współczesność. Wkład Martina Pollacka w budowanie dialogu międzykulturowego.  

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Cykl wykładoW Ludzie pogranicza PP

2023 Cykl wykładow Ludzie pogranicza zbiorczy OST

Read 561 times Last modified on Thursday, 18 May 2023 21:56