Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 15 March 2022

Katedra Jean Monnet w Centrum im. W. Brandta

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Aleksandra Maatsch otrzymała grant Unii Europejskiej na powołanie Katedry Jean Monnet (Jean Monnet Chair). Jean Monnet Chair to prestiżowy grant unijny dla profesorów uniwersyteckich na utworzenie katedry w dziedzinie studiów europejskich. W ramach ostatniego konkursu (2021 r.) Komisja Europejska utworzyła tylko jedną katedrę Jean Monnet w Polsce. Katedra będzie administracyjnie osadzona w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta na UWr.

 

Katedra Jean Monnet, pod kierownictwem Aleksandry Maatsch, będzie badać demokrację przedstawicielską w warunkach kryzysu, koncentrując się przede wszystkim na wpływie niedawnego kryzysu ekonomicznego i pandemii na demokrację przedstawicielską i jej instytucje w Europie. Poza badaniami naukowymi w wyżej wymienionym obszarze, Katedra będzie prowadzić działalność dydaktyczną i informacyjną, stymulując publiczną i akademicką dyskusję na temat współczesnej polityki europejskiej i polskiej.

 

Zespół Katedry Jean Monnet składa się z kierownika Katedry (prof. Aleksandra Maatsch), współpracowników (dr Karolina Borońska-Hryniewiecka i dr Edgars Eihmanis) oraz partnerów (prof. Anna Pacześniak).

 

Zrzut ekranu 2022-03-15 o 11.00.20

PhD Edgars Eihmanis, prof. Anna Pacześniak, dr Karolina Borońska-Hryniewiecka, prof. Aleksandra Maatsch

 

Aleksandra Maatsch jest profesorem nauk politycznych i kierownikiem Katedry Jean Monnet ds. Polityki Europejskiej w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta przy Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu studiów na Central European University w Budapeszcie (CEU), Aleksandra Maatsch uzyskała tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie w Bremie w Niemczech (2011). Następnie pracowała w Instytucie Spraw Publicznych (IPP-CSIC) w Madrycie, na Uniwersytecie w Cambridge (POLIS), w Instytucie Max Planck w Kolonii oraz na Uniwersytecie w Kolonii (p.o. Kierownik Katedry Polityki Europejskiej i Wielopoziomowej). Aleksandra Maatsch uzyskała habilitację na Uniwersytecie w Chemnitz (Niemcy). Specjalizuje się w porównawczej polityce europejskiej i studiach legislacyjnych. Jej badania były publikowane w różnych czasopismach, takich jak „West European Politics”, „Journal of Common Market Studies” oraz „Journal of European Public Policy”.

 

Karolina Borońska-Hryniewiecka (dr) jest adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz visiting fellow w (CESSP) Panthéon-Sorbonne. W przeszłości była stypendystką Jean Monnet w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (2012-2013), wykładowcą na Uniwersytecie Masaryka (2013-2015), kierownikiem programu UE w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (2016-2018) oraz visiting fellow w (CEE) Sciences Po (2019-2020). Zainteresowania badawcze Karoliny leżą na styku studiów nad UE i legislacją, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania parlamentów w sprawy UE. W latach 2019-2022 była głównym badaczem w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki „National Parliaments as Multi-Arena Players in the EU?”. Jej prace ukazały się w European Political Science Review, Politics and Governance, Journal of European Integration oraz Journal of Legislative Studies.

 

Edgars Eihmanis (PhD) jest politologiem zajmującym się problematyką porównawczej ekonomii politycznej i polityki publicznej. Edgars Eihmanis uzyskał tytuł magistra socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie w Amsterdamie oraz tytuł doktora nauk politycznych w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) we Florencji. Brał udział w wielu międzynarodowych projektach, a jego badania były publikowane w wiodących czasopismach akademickich. Jego artykuł na temat skutków Semestru Europejskiego „Cherry-picking external constraints” został opublikowany w Journal of European Public Policy. Przed rozpoczęciem pracy na Uniwersytecie Wrocławskim jako pracownik naukowy w finansowanym przez NCN projekcie PANDEMO (https://www.pandemo.eu), Edgars Eihmanis był stypendystą EUI, badającym społeczno-ekonomiczne reakcje Europy Środkowo-Wschodniej na pandemię.

 

Anna Pacześniak jest profesorem nauk politycznych, zatrudnią od 2005 r. na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizuje się w polityce europejskiej i polskiej oraz w porównawczej analizie partii politycznych. W latach 2011-2018 pracowała jako wykładowca na Free University of Brussels, w okresie 2016-2017 Anna Pacześniak była stypendystką Wallonia-Brussels International. Prowadziła różne projekty badawcze w Polsce i za granicą, np. „Européanisation des partis politiques – méthodes d’étude” (projekt badawczy realizowany w 2010 r. we Francji). Na Uniwersytecie Wrocławskim kieruje Zakładem Europejskich Procesów Politycznych, jest także vice-przewodniczącą Dyscypliny Nauk o Polityce i Administracji. Anna Pacześniak ma na swoim koncie wiele publikacji z zakresu problematyki partii politycznych, z których ostatnie to „Party organization and communication in Poland” (Palgrave 2021) czy „Comprendre la Pologne. Société, politique et institutions” (Paris 2016).

 

Read 1429 times Last modified on Tuesday, 15 March 2022 10:15