Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 19 May 2021

Wykład Konrada Graczyka "(Nie-) Odpowiedzialność karna niemieckich sędziów i prokuratorów z Sądu Specjalnego w Katowicach za działalność na ziemiach polskich w latach 1939-1945"

Written by 
Rate this item
(0 votes)

graczyk wykad baner popr

 

Konrad Graczyk

(Nie-) Odpowiedzialność karna niemieckich sędziów i prokuratorów z Sądu Specjalnego w Katowicach (Sondergericht Kattowitz) za działalność na ziemiach polskich w latach 1939-1945.

czwartek, 27 maja 2021, godz. 17:00

 

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM. Link do spotkania:

 

 

Meeting ID: 950 0943 1992
Passcode: 185974

 

W swoim wykładzie Konrad Graczyk przybliży problem utworzenia i funkcjonowania sądów specjalnych III Rzeszy oraz ich działalność na polskich ziemiach wcielonych do Rzeszy. Szczegółowo omówiona zostanie działalności Sądu Specjalnego w Katowicach (Sondergericht Kattowitz) oraz zagadnienie odpowiedzialności karnej prawników III Rzeszy po drugiej wojnie światowej - w procesie norymberskim prawników i przed sądami Republiki Federalnej Niemiec. Omówione zostaną także starania polskiego wymiaru sprawiedliwości, mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prawników z Sondergericht Kattowitz, a także kazus nazistowskiego prokuratora Gerharda Pchalka, skazanego w Niemieckiej Republice Demokratycznej w 1960 roku. 

 

Konrad Graczyk, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, starszy inspektor w Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie, ostatnio opublikował książkę: Sondergericht Kattowitz. Sąd Specjalny w Katowicach 1939-1945, Warszawa 2020. 

 

Spotkanie jest ostatnim w tym semestrze wykładem w ramach cyklu „Prawo w obliczu bezprawia. Sądowe rozliczenia zbrodni okresu II wojny światowej”.


 

Organizatorzy: 

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, 

Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego

Opracowanie merytoryczne: dr Dominika Uczkiewicz

Read 2749 times Last modified on Friday, 21 May 2021 12:43