Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 16 March 2021

Andrzej Dębski otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego

Written by 
Rate this item
(0 votes)

W dniu 16 marca br. Andrzej Dębski, pracownik Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (CSNE), otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii, nadany przez Radę Naukową Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

2017-06-08 andrzej debskiAndrzej Dębski ukończył ekonomię na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (1998) i w Internationales Hochschulinstitut w Zittau (2000), a następnie kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (2003), gdzie pod opieką prof. Izoldy Topp przygotował pracę magisterską o ruchach neopogańskich. Od 2004 roku związany jest z CSNE, gdzie najpierw pod opieką prof. Marka Zybury przygotował dysertację doktorską pt. „Historia kina we Wrocławiu w latach 1896–1918” (obroniona w 2008 roku, wydana drukiem w 2009 roku), a następnie kierował projektami naukowymi „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” (2010–2015, finansowanie: Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki) i „Historia kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” (2014–2019, finansowanie: Narodowe Centrum Nauki). Od listopada 2020 roku jest kierownikiem nowo utworzonej Pracowni Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego w CSNE, w ramach której – we współpracy z prof. Andrzejem Gwoździem (Uniwersytet Śląski) i dr Ewą Fiuk (Polska Akademia Nauk) – rozwija działalność badawczą i popularyzatorską dotyczącą kina niemieckiego oraz relacji polsko-niemieckich w kinie.

 

Praca habilitacyjna Andrzeja Dębskiego pt. „Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945” ukazała się drukiem w 2019 roku. Ta licząca ponad 900 stron publikacja obejmuje dwie części: „Kina” i „W kinach”. W pierwszej autor opisał rozwój kin wrocławskich w podanym okresie, w drugiej ich ofertę programową i preferencje filmowe wrocławskiej publiczności. Recenzenci rozprawy podkreślili, że praca ta „wyznacza nowe perspektywy poznawcze, w sposób wieloaspektowy ukazuje fragment niezwykłej historii filmu europejskiego, nie ograniczając się przy tym do historii kina we Wrocławiu” (prof. Krzysztof Kozłowski), „jest pokłosiem szeroko zakrojonych studiów źródłoznawczych, wpisanych w szeroki kontekst przemian społeczno-politycznych i kulturowo-rozrywkowych we Wrocławiu (w Breslau) zwłaszcza w okresie faszystowskich Niemiec” (prof. Barbara Gierszewska), „stanowi ona ważne osiągnięcie naukowe – stanowiące efekt żmudnych prac kwerendalnych, pod wieloma względami pionierskie w analizach, niewątpliwie wyróżniające się na tle rodzimych prac filmoznawczych” (prof. Konrad Klejsa) i „to coś więcej niż regionalna historia kina. To również próba rewizji kanonu, metodologiczny eksperyment doprowadzony do ważnych konkluzji, a zarazem drobiazgowy opis kultury filmowej w burzliwych czasach. Krótko mówiąc, złożona do oceny monografia – jako całość – to jedno z najlepszych dokonań polskiej historii kina ostatnich lat” (prof. Paweł Sitkiewicz).

 

Andrzej Dębski jest współredaktorem tomów poświęconych wczesnemu kinu („KINtop. Antologia wczesnego kina”, 2016, red. z Martinem Loiperdingerem), polsko-niemieckim relacjom filmowym („W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe", 2013, red. z Andrzejem Gwoździem; „Unterwegs zum Nachbarn. Deutsch-polnische Filmbegegnungen”, 2015, red. z Brigitte Braun i Andrzejem Gwoździem), wrocławskim reżyserom („Stanisław Lenartowicz – twórca osobny”, 2011; „Sylwester Chęciński”, 2015 – red. z Rafałem Bubnickim) i dziejom kina we Wrocławiu („Wrocław będzie miastem filmowym… Z dziejów kina w stolicy Dolnego Śląska”, 2008, red. z Markiem Zyburą). Wkrótce pod jego redakcją ukaże się publikacja „Na obrzeżach wielkiego miasta. Z dziejów kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” (2021).

 

Andrzej Dębski prowadzi również działalność popularyzatorską, organizując m.in. przeglądy filmowe poświęcone kinu niemieckiego i relacjom polsko-niemieckim w kinie. Aktualnie trwa realizowany przez niego cykl „Polska i Niemcy: seanse filmowe online”. Filmy pokazywane są przez Vimeo, a dyskusje odbywają się przez Zoom. Najbliższe spotkanie już w poniedziałek 22 marca o godz. 19.30 (...więcej o spotkaniu).

 

Gratulujemy!

Read 1771 times Last modified on Monday, 22 March 2021 13:08