Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 16 February 2021

Paczki solidarności - seans filmowy online

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Baner Filmy paczki solidarności 2021 v2

 

22 lutego o godz. 19.30 Centrum im. Willy’ego Brandta UWr zaprasza na film Paczki solidarności (reż. Lew Hohmann, PL/DE 2011, dok. 45 min) w ramach cyklu „Polska i Niemcy: seanse filmowe online”.

Film poprzedzony zostanie wstępem, a po seansie odbędzie się dyskusja. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, natomiast film udostępniony zostanie na platformie Vimeo (link wraz z hasłem podane zostaną na czacie podczas spotkania w Zoomie).

 

Link do spotkania w Zoomie:

 

https://zoom.us/j/92229193773?pwd=d0dycjhYSWxxT0Ribjd5bXB3Y1QrUT09

Meeting ID: 922 2919 3773

Passcode: 074733

 

6 Bild Paczki solidarności

 

Film opowiada o pomocy, jaką Polacy otrzymywali na początku lat 80-tych, zwłaszcza podczas stanu wojennego, od niemieckich rodzin. W pomoc angażowały się kościoły, gminy, stowarzyszenia, związki zawodowe i osoby prywatne. Poruszeni trudną sytuacją gospodarczą sąsiadów Niemcy przesyłali do Polski paczki z podstawowymi artykułami spożywczymi. Była to też forma protestu przeciwko reżimowi w Polsce. Paczki niosły nadzieję i były dla Polaków znakiem, że w potrzebie nie zostali sami.

 

„Na poziomie społeczeństwa obywatelskiego ówczesna akcja oznaczała przełom w wymiarze psychologicznym w relacjach między Polakami a Niemcami” – zauważył reżyser filmu Lew Hohmann. „Uważaliśmy Niemców za tych, którzy rozpętali tę wojnę światową, (...) ale kiedy poznałam Georga Dietricha, poznałam jego żonę, poznałam jego rodzinę, poznałam ludzi z Offenburga, (…) serdecznych, życzliwych, szczerych, oddanych, to nasz obraz zmienił się całkowicie” – powiedziała w filmie Stefania Martusewicz z Olsztyna.

 

Film pochodzi z Kolekcji Filmowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Koordynatorem cyklu jest dr Andrzej Dębski z Pracowni Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego w Centrum im. Willy’ego Brandta UWr.

Kontakt:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Facebook

--

Plakat do POBRANIA (.pdf)

Read 2666 times Last modified on Tuesday, 16 February 2021 11:08