Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 13 January 2021

Artur Pawlicki opowie o początkach polskiego wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Artur Pawlicki, "Specjalne sądy karne w Poznaniu, Toruniu i Warszawie z siedzibą w Łodzi. Początki polskiego wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich".

29 stycznia 2021 r., godz. 16:00  

 

Spotkanie wokół książki ”Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945-1946” (IPN, Poznań-Warszawa 2019).

 

Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Link do spotkania można uzyskać po uprzednim mailu na adres:

  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Alfred Wilhelms-jedna z osób oskarżonych o zbrodnie wojenne 1

 

Zapraszamy na wykład dr. Artura Pawlickiego dotyczący funkcjonowania specjalnych sądów karnych w systemie prawnym ,,Polski ludowej”. Przedstawiona zostanie geneza podstaw prawnych ścigania i karania zbrodniarzy wojennych w powojennej Polsce, a w szczególności dwa podstawowe dekrety PKWN, określające zasady procedury karnej w sprawach zbrodni nazistowskich. Pierwszy z nich, Dekret PKWN z dnia 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego określał rodzaje zbrodni nazistowskich i przewidzianych dla nich kar. Przestępstwa wymienione w tym dekrecie podlegać miały właściwości specjalnych sądów karnych, które zostały utworzone na mocy Dekretu PKWN z dnia 12 września 1944 r. o specjalnych sądach karnych dla spraw zbrodniarzy faszystowsko-hitlerowskich. W wykładzie omówione zostaną elementy postępowania przed specjalnymi sądami karnymi oraz w sposób szczegółowy organizacja prac i obsada personalna Specjalnych Sądów Karnych w Poznaniu, Toruniu i Warszawie z siedzibą w Łodzi, przed którymi w latach 1945-46 toczyły się procesy osób oskarżonych o popełnienie w latach II wojny światowej zbrodni w Kraju Warty. 

 

Dokonując ogólnej oceny orzecznictwa Specjalnych Sądów Karnych w Poznaniu, Toruniu i Warszawie z siedzibą w Łodzi, dr Pawlicki skupi się na skuteczności tej formy sądownictwa w pionierskim okresie polskiego powojennego wymiaru sprawiedliwości. Zostanie przy tym postawione pytanie o instrumentalizację przez władze komunistyczne procesów zbrodniarzy nazistowskich jako elementu konsolidacji społeczeństwa i legitymizacji własnych działań. 

 

Dr Artur Pawlicki jest absolwentem  Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza (praca magisterska ,,Fundacje i donacje dla instytucji kościelnych w Nowej Marchii w dobie panowania Wittelsbachów i Luksemburgów (1323-1402)”). W 2014 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Jego praca doktorska ukazała się pod koniec 2019 r. jako dwutomowe wydawnictwo pt. ,,Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945-1946”. Jest autorem artykułów historycznych oraz współautorem wydawnictwa źródłowego pt. ,,Referendum z 30 czerwca 1946 roku w województwie poznańskim w dokumentach UB. Wybór źródeł” (Poznań 2015). Od 2002 r. pracuje w pionie archiwalnym w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.


 

 

Organizatorzy: 

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, 

Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego

Koordynacja: dr Dominika Uczkiewicz

Read 4856 times Last modified on Wednesday, 13 January 2021 13:50