Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 19 September 2019

Wrocław i Dolny Śląsk w Centrum (Europy). Geografia literacka i genius loci

Written by 
Rate this item
(0 votes)

baner dzień otwarty 2019


Serdecznie zapraszamy na III Wieczór Europejski w Centrum im. W. Brandta, który odbędzie się w przyszłą środę, 25 września w siedzibie Centrum w sali nr 13. Hasłem przewodnim tegorocznego spotaknia będzie "Wrocław i Dolny Śląsk w Centrum (Europy). Geografia literacka i genius loci"

 

Rozpoczniemy od godz. 16:00. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o działalności Centrum oraz naszej ofercie edukacyjnej -interdyscyplinarnych studiach europejskich (studia magisterskie) oraz seminarium doktorskim, a także zapoznać się z naszymi publikacjami.

W drugiej części spotkania zapraszamy na dyskusję panelową wokół książek Wojciecha Browarnego "Historie odzyskane. Literackie dziedzictwo Wrocławia i Dolnego Śląska" (Wrocław 2019) oraz Krzysztofa Ruchniewicza i Marka Zybury "Orbis Vratislaviae. Wrocław w relacjach dawnych i współczesnych" (Wrocław 2018). 

Dyskusja z autorami rozpocznie się o godz. 17:00 i będzie moderowana przez Annę Kurpiel.

 

Zarówno Historie odzyskane jak i Orbis Vratislaviae to mariaż historii, literatury i antropologii, pokazujące wielość różnych narracji mówiących o miejscu i – poprzez to – stwarzających Miejsce. W Historiach Odzyskanych Wojciech Browarny w znakomity i wciągający sposób analizuje literaturę powstającą po wojnie na Dolnym Śląsku (we Wrocławiu, Sudetach, Łużycach Wschodnich), dekonstruując i rekonstruując rozmaite narracje, mity, wyobrażenia i symbole miejsca. Orbis Vratislaviae to natomiast wybór pism dotyczących Wrocławia od XV wieku do współczesności autorstwa osób doskonale znanych (Wincenty Pol, Fryderyk Chopin, Maria Dąbrowska), jak i tych, których nazwiska (nadal) brzmią obco dla współczesnych wrocławian (Paul Peikert czy Heinz Wielfried Sabais). 

 

Książki staną się pretekstem do dyskusji na temat Wrocławia i Dolnego Śląska. – kreowania i rodzenia się tożsamości miejsca i tożsamości związanej z miejscem, wrocławskiego genius loci, a także odkrywania kart historii – choć lokalnej to jednak nie zawsze bliskiej.

 

Serdecznie zapraszamy!

--------- 

POBIERZ plakat

Read 1640 times Last modified on Friday, 20 September 2019 11:38