Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 14 February 2018

„Wspólna droga, wspólny duch“ - spotkanie autorskie z dr Annemarie Franke

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na spotkanie z dr Annemarie Franke, autorką książki Wspólna droga, wspólny duch. Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego 1989-1998

 

Spotkanie połączone z dyskusją odbędzie się 1 marca 2018  o godz. 17.00  w sali nr 13 w Centrum im. Willy'ego Brandta (ul. Strażnicza 1-3, Wrocław). 

Rozmowę z autorką oraz prof. Krzysztofem Ruchniewiczem poprowadzi red. Katarzyna Kaczorowska („Gazeta Wrocławska“).

 

okładka wspólna droga 2017Krzyżowa na Dolnym Śląsku stała się symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Obraz przekazania 12 listopada 1989 r. znaku pokoju podczas Mszy św. przez kanclerza H. Kohla i premiera T. Mazowieckiego stał się ikoną  nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich w XX w. Sama Krzyżowa, niewielka wieś w pobliżu Świdnicy,  przeżyła na początku lat 90 XX wieku niespotykaną przemianę od „poniemieckiego“ majątku ziemskiego przeobrażonego po wojnie w PGR do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i centrum konferencyjnego. Właścicielem obiektu stała się w 1990 r.  nowo powstała polska organizacja pozarządowa, Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego. Właśnie ta organizacja, jej geneza i ukształtowanie się znalazły się w centrum zainteresowania autorki. W książce pokazała ona jednak, że do wydarzeń tych wiodła długa droga, którą podążała na przekór trudnością grupa osób z obu państw. Na długo przed spotkaniem szefów rządów na dziedzińcu dawnego majątku rodziny von Moltke ukształtowała się ponad granicami politycznymi i narodowymi niewidzialna sieć ludzi i środowisk, którzy angażowali się w uratowanie zabytkowego zespołu pałacowego oraz przeznaczenie go w przyszłości na miejsce spotkań i dialogu międzynarodowego. Dziedzictwo intelektualne „Kręgu z Krzyżowej”, ważnej grupy opozycyjnej w III Rzeszy, której jednym z liderów był ostatni właściciel Krzyżowej Helmuth James von Moltke oraz zorientowana na przyszłość i przełamywanie barier postawa wdowy po nim, Freyi von Moltke stały się ważnym spoiwem tej międzynarodowej inicjatywy.

 


Książka Wspólna droga, wspólny duch” Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego 1989-1998. ukazała się w serii wydawniczej CSNE Dissertationes Instituti Brandtiana Wratislaviensis selectae jako Vol. IV, wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2017.

 

 

Plakat do pobrania TUTAJ

------------

Serdecznie zapraszamy!

Read 3431 times Last modified on Friday, 16 February 2018 12:46