Print this page
Friday, 04 November 2016

Podsumowanie konferencji herbertowskiej

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Październikowa konferencja poświęcona Zbigniewowi Herbertowi pt.: „Pan Cogito w ogrodzie: Zbigniew Herbert (1924-1998) - poeta i intelektualista”, która odbyła się w dniach 13-15.10, zgromadziła wielu znawców literatury, germanistów i badaczy oraz najbliższych przyjaciół poety. Wspólna inicjatywa Katedry Germanistyki CSNE im. W. Brandta oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej okazała się sukcesem i zgromadziła sporą publiczność. Zebrana grupa badaczy podczas tych trzy dni podjęła się pierwszej w Polsce próby przeglądu i uporządkowania stanu badań na temat niemieckich wątków biografii, twórczości i recepcji pisarza.

 

IMG 1479 kopia2

 

Konferencję otworzyło spotkanie z Ryszardem Krynickim i Adamem Zagajewskim, które odbyło się 13.10 w Oratorium Marianum. Gościem specjalnym była wdowa po poecie - Pani Katarzyna Herbert. Spotkanie zwieńczyło wystąpienie Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adama Jezierskiego, który zagrał dla zebranych w Oratorium na zabytkowych organach.

 

IMG 1610 kopia2

 

IMG 1429 kopia2

 

W piątek badacze obradowali w sali im. Nehringa w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Wśród zgromadzonych znaleźli się badacze z najbardziej renomowanych katedr slawistycznych Niemiec, Austrii i Szwajcarii, najważniejsi polscy germaniści-herbertolodzy, tłumacz poety Bernhard Hartmann oraz Henryk Citko, kustosz Archiwum Zbigniewa Herberta w Zakładzie Rękopisów Biblioteki Narodowej. 

 

IMG 1633 kopia2

 

Ostatni dzień konferencji miał miejsce przy Strażniczej w Centrum im. Willy’ego Brandta.

 

IMG 1672 kopia2

 

Więcej zdjęć z konferencji w GALERII.

Read 4755 times Last modified on Tuesday, 15 November 2016 13:33
Agnieszka Grzeszczuk

Latest from Agnieszka Grzeszczuk