Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 19 September 2016

„Pan Cogito w ogrodzie: Zbigniew Herbert (1924-1998) - poeta i intelektualista” – międzynarodowa konferencja naukowa

Written by 
Rate this item
(0 votes)

W dniach 13-15 października z inicjatywy Katedry Germanistyki CSNE im. W. Brandta UWr oraz we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „Pan Cogito w ogrodzie: Zbigniew Herbert (1924-1998) - poeta i intelektualista”. Konferencję zainauguruje otwarte dla szerokiej publiczności spotkanie z poetami i przyjaciółmi Zbigniewa Herberta — Ryszardem Krynickim i Adamem  Zagajewskim. Gościem specjalnym spotkania i całej konferencji będzie Pani Katarzyna Herbertowa, wdowa po poecie.


 

herbert foto

 

Zapraszamy 13 października na godzinę 17.30 do Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Szczegółowy program konferencji zamieszczamy poniżej. Informujemy jednocześnie, iż referaty podczas konferencji zostaną wygłoszone w języku niemieckim, natomiast spotkanie z Ryszardem Krynickim i Adamem Zagajewskim odbędzie się w języku polskim.

 

program

 

Konferencja „Pan Cogito w ogrodzie” wpisuje się w cykl organizowanych wcześniej przez Andreasa Lawaty’ego i Marka Zyburę międzynarodowych konferencji, poświęconych niemieckiej recepcji twórczości czołowych postaci polskiej literatury XX w., m.in. Różewicza, Gombrowicza, Miłosza i Mackiewicza. Dodać przy tym należy, iż planowana konferencja herbertowska jest pierwszą w Polsce próbą przeglądu i uporządkowania stanu badań na temat niemieckich wątków biografii, twórczości i recepcji pisarza. Udział w niej wezmą badacze z najbardziej renomowanych katedr slawistycznych Niemiec, Austrii i Szwajcarii, najważniejsi polscy germaniści-herbertolodzy, tłumacz poety Bernhard Hartmann oraz Henryk Citko, kustosz Archiwum Zbigniewa Herberta w Zakładzie Rękopisów Biblioteki Narodowej. Reprezentowane będą tym samym różne podejścia badawcze i obiegi dyskursywne - od badań źródłowych po translatoryczne - nie zostaną przy tym pominięte dokonania praktyków polsko-niemieckiego transferu kulturowego.

 

Konferencja jest współfinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

FWPN rgb

Read 8329 times Last modified on Friday, 30 September 2016 09:49