Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 06 October 2014

"Obraz Niemiec w polskich szkołach”

Written by 
Rate this item
(0 votes)

2 października 2014 roku odbyła się w Centrum Willy Brandta konferencja prasowa pt. „Obraz Niemiec w polskich szkołach”, podczas której poinformowano o trzech, związanych z edukacją, projektach Centrum. Po pierwsze zaprezentowano wyniki trwającego od roku projektu dotyczącego analizy treści podręczników do historii pod kątem ukazania w nich Niemiec i stosunków polsko-niemieckich. Grupa doktorantów i pracowników Centrum wytypowała 13 tematów do analizy – od czasów najdawniejszych (pierwszego państwa polskiego) do współczesności (relacje polsko-niemieckie w jednoczącej się Europie). Wyniki są niestety mało zadowalające. Niemcy pojawiają się w polskich podręcznikach hasłowo i wybiórczo. Brakuje wielu ważnych postaci – np. w jednym z podręczników ani razu nie pojawia się nazwisko Konrada Adenauera, a niekiedy historia Niemiec urywa się nagle na upadku Muru Berlińskiego. Wszyscy autorzy zwracają uwagę na brak należytego naświetlenia kontekstu podawanych informacji, co przede wszystkim zostawia ucznia zgubionego pośród faktów, bez odpowiedzi o przyczyny i skutki wydarzeń historycznych.

 

Receptą na te problemy, według autorów projektu, jest po pierwsze wyjście poza polonocentryczną wizję historii przedstawianą w polskich podręcznikach, która na pewno nie służy budowaniu dobrych wzajemnych relacji; po drugie – zwrócenie większej uwagi na aspekt regionalny historii, uczenie nie tylko tego, co narodowe, ale i uwrażliwienie na to, co lokalne: bliskie, a często nieznane. 

 

Fragmenty analiz podręczników można przeczytać na stronie www.badaniapodrecznikowe.pl. Natomiast całość wkrótce ukaże się w wersji e-booka.

 

Druga informacja dotyczyła wydarzeniu towarzyszącemu projektowi podręcznikowemu, czyli międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Polityka historyczna a edukacja w Europie Środkowo-Wschodniej”, która odbędzie się 6-7 października w Centrum im. Willy’ego Brandta. W trakcie konferencji zaproszeni wybitni specjaliści w zakresie dydaktyki, edukacji i badań podręcznikowych z Polski, Litwy, Czech, Węgier i Niemiec dyskutować będą i prezentować zmiany, jakie zaszły w nauczaniu historii w ciągu ostatnich 25 lat w Europie Środkowo-Wschodniej. 

 

Na koniec prof. Dariusz Wojtaszyn oraz prof. Krzysztof Ruchniewicz ogłosili wyniki konkursu dla dolnośląskich szkół średnich "I wojna światowa w Twojej miejscowości", zorganizowanego przez Centrum. Willy Brandta we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, Biblioteką Uniwersytetu Wrocławskiego, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Obecne na spotkaniu Emilia Ślęk i Patrycja Klęczar ze Strzegomia zdobyły I nagrodę za film przygotowany pod opieką merytoryczną dra Marka Żubryda. Nagrodą jest wycieczka do Drezna ufundowana przez Centrum Willy Brandta.

Read 5721 times Last modified on Monday, 06 October 2014 10:27