Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 19 May 2014

Utz Rachowski czyta swoją prozę i wiersze

Written by 
Rate this item
(0 votes)

rachowskiCSNE im Willy'ego Brandta we współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. T. Mikulskiego we Wrocławiu zapraszają na wieczór autorski Utza Rachowskiego, jednego ze znanych i cenionych współczesnych niemieckich poetów i prozaików, uczestnika wschodnioniemieckiej opozycji politycznej, prezentującego w krytycznym świetle życie w byłej NRD.

Wieczór autorski Utza Rachowskiego, odbędzie się 9 czerwca o godzinie 17.00 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu.

 

Utz Rachowowski zaprezentuje:
1. Naschmarkt
2. fragment z „My Huckleberry Friend „... „Im November 1982 fuhr ich nach Polen..."
3. Die Fahnen, die Störche (wiersz)
4. Das Schwarz Deiner Haare
5. Sebastian
6. Ausschnitt aus „Der letzte Tag der Kindheit"
7. Interieur (wiersz)
8. Emigration (wiersz)
9. Abend mit letzten Vögeln (wiersz)
Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Ruchniewicz.

 

UTZ RACHOWSKI (ur. w 1954 r. w Plauen (Vogtland)). Poeta i prozaik. Represjonowany politycznie w Niemczech Wschodnich, wydalony do Berlina Zachodniego, gdzie studiował historię sztuki i filozofię.
Obecnie mieszka w Berlinie i Vogtland. Opublikował m.in. Namenlose(opowiadania, 1993), Mein Museum (wiersze, 1995), Die Stimmen des Sommers (opowiadania, 1997). Laureat nagród: Andreas-Gryphius-Förderpreis (1987), Eduard-Mörike-Förderpreis (1991) i Reiner-Kunze-Preis (2007). W Polsce jego utwory były dotąd publikowane w antologii Zielona granica(1995), w „Przeglądzie Artystyczno-Literackim. PAL" w Toruniu, we wrocławskim roczniku Pomosty, t. 1 (1997), berlińskim, polsko-niemieckim piśmie „Wir", w „Plamie" i w „Protokole Kulturalnym". Walter Schmitz pisze o Rachowskim w sposób następujący: „W identyfikacji ze swoim polskim pochodzeniem Rachowski odwołuje się wciąż do dziedzictwa oporu i poezji jako formy oporu. Polska, «kraj poezji», wytworzyła w czasach komunistycznych kulturę odwagi: «Polska stała się dla mnie objawieniem, piwnice jazzowe, teatry, koła dyskusyjne intelektualistów». Po powrocie z Polski Rachowski czytał wiersze Tomasza Jastruna w radiostacji RIAS".

 

Moderacja: prof. Krzysztof Ruchniewicz
Data: 09.06.2014, godz. 17.00
Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Bibioteka Niemiecka I piętro, pok. 11
Rynek 58, Wrocław

 

PLAKAT 

Read 6233 times Last modified on Thursday, 22 May 2014 09:05