Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 23 January 2014

Śmierć żołnierza. Polityczny kult śmierci oraz społeczeństwo obywatelskie w Niemczech- wykład prof. Manfreda Hettlinga

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Centrum im. Willy'ego Brandta serdecznie zaprasza na wykład prof. Manfreda Hettlinga (Uniwersytet Halle / Wittenberg): „Der Tod des Soldaten. Politischer Totenkult und bürgerliche Gesellschaft in Deutschland (18. - 21. Jh.)" [Śmierć żołnierza. Polityczny kult śmierci oraz społeczeństwo obywatelskie w Niemczech (na przełomie 18. - 21. wieku)]


thettlingProf. Hettling podczas wystąpienia poruszy m.in. problemy niemieckiej pamięci historycznej, kultury pamięci, formalnych cech wspólnych i narodowych osobliwości politycznego kultu śmierci.
Przedmiotem jego analizy będą pomniki oraz społeczne praktyki zapamiętywania poległych żołnierzy w Niemczech od 1813 r. do teraźniejszości.

 

Punktem przełomowym będzie okres po 1945 roku, kiedy to w RFN - w przeciwieństwie do wszystkich innych zachodnich społeczeństw - zrezygnowano z apoteozy gwałtownej śmierci żołnierza. W centrum nowej formuły pamięci znalazły się „ofiary wojny i dyktatury".
Obecnie udział w Bundeswehry w międzynarodowych konfliktach zbrojnych w ramach misji pokojowych i związana z tym możliwość śmierci żołnierzy przywraca aktualność rozważaniom o stosunku do tego faktu i sposobach oddawania czci.

 

 

Prof. Hettling jest szeroko znanym niemieckim historykiem, którego głównym nurtem zainteresowań jest historia społeczna i kulturowa. Od roku 2001 jest profesorem w Instytucie Historii Najnowszej Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle.


Jest autorem wielu publikacji. Ostatnio pod jego redakcją ukazał sie tom: „Gefallenengedenken im globalen Vergleich. Nationale Tradition, politische Legitimation und Individualisierung der Erinnerung" (wraz z Jörgiem Echternkamp, 2013), poświęcony upamiętnianiu i kultowi poległych w 20 państwach z różnych kontynentów.


Główną tezą książki jest twierdzenie, że tworzenie państwa narodowego i uformowanie się politycznego kultu śmierci pokrywa się ściśle czasowo i jest związane z początkiem XIX w. Kult poległych jest przydatny w analizie porównawczej problemów politycznej i historycznej emancypacji społeczeństw. W książce uwzględniono zróżnicowane formy materialnego upamiętniania poległych, od klasycznego pomnika po internetowe formy pamięci.

 

Serdecznie zapraszamy!!
Wykład odbędzie się w języku niemieckim i jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych!
piątek, 24 stycznia 2014 o godz. 16.30

w sali nr 13 CSNE, przy ul. Strażniczej 1-3

Read 5397 times Last modified on Thursday, 23 January 2014 11:12