Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 26 April 2010

Kolekcja ministra Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

Ponad 5 tysięcy książek trafi do biblioteki Centrum im. Willy`ego Brandta we Wrocławiu

 

ksiazki

 

Ponad 5 tysięcy książek z zakresu ekonomii, socjologii, politologii, historii gospodarczej trafi w środę (28 kwietnia ) o godz. 9.00 do biblioteki Centrum im. Willy`ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Unikalny wybór książek pochodzi z kolekcji prof. Reimunta Jochimsena, byłego ministra nauki z Nadrenii Północnej – Westfalii.

Ponad 5 tysięcy książek i 150 tytułów czasopism przyjechało do Wrocławia na ciężarówce. Zbiór został zgromadzony w osobnym pomieszczaniu i poddany drobiazgowemu opracowaniu. Po zakończeniu spisywania i nadawania odpowiednich sygnatur będzie dostępny dla każdego na miejscu. Biblioteka Centrum liczy już ponad 7 tysięcy książek i tysiąc czasopism. Nowy zbiór Jochimsena znacznie powiększy tę kolekcję.

Zbiory biblioteki Centrum otwarte są dla wszystkich, ale wyłącznie na miejscu. Poza codzienną prasą w języku polskim ("Gazeta Wyborcza", "Polityka", "Rzeczpospolita", "Tygodnik Powszechny", "Gazeta Prawna") i niemieckim ("Der Spiegel", "Frankfurter Allgemeine  Zeitung", "Das Parlament"), czytelnik znajdzie w niej również zbiory unikalne, np. stenogramy niemieckiego Bundestagu.
W bibliotece można przeczytać książki i zwykle trudno dostępne w Polsce fachowe czasopisma po niemiecku. Jej zbiory na stałe zasilają osoby prywatne, ostatnio m.in. prof. Władysław Bartoszewski oraz duże instytucje.

Nowy zbiór, który trafił do biblioteki z prywatnej kolekcji Reimunta Jochimsena oddaje rozmach i wszechstronność jego zainteresowań. Jochimsen studiował gospodarkę i socjologię w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych, wykładał nauki polityczne w Kilonii, pełnił funkcję rektora, zajmował się szkolnictwem i rozwojem nauki. W 1978 roku został ministrem nauki, w latach 1980 – 1990 ministrem gospodarki w Nadrenii Północnej – Westfalii. Sprawdził się również jako przewodniczący Centralnego Banku Landu Nadrenii Północnej – Westfalii. Od 2001 roku co dwa lata przyznawana jest nagroda jego imienia za badania w obszarze infrastruktury.

Książkowa spuścizna zostanie oficjalnie przekazana Centrum przez wdowę dr Margareth Jochimsen.

 

Relacja z przekazania książek w Centrum 28 kwietnia (środa) o godz. 17.30 w Telewizji Dolnośląskiej

 

logo

 

 

 

Godziny otwarcia biblioteki:  pon.-czw.  8.00-16.00

Kontakt:  
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich
im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Strażnicza 1-3
PL-50-206 Wroclaw


Tel.: 48-71-375 95 07  Fax: 48-71-327 93 61


e-Mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it  

 

Read 26691 times Last modified on Thursday, 02 December 2010 11:18