Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 10 February 2011

"Mit wypędzenia?" Dyskusja z Evą i Hansem Henningiem Hahn.

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Zachodni w Poznaniu zapraszają  w dniu 2 marca 2011 r. o godzinie 17.00 do Oratorium Marianum na debatę na temat problematyki związanej z recepcją przesiedleń Niemców po II wojnie światowej w Republice Federalnej Niemiec.

 

Impulsem do dyskusji są książki Evy i Hansa Henninga Hahnów: „Die Vertreibung im deutschen Erinnern. Legenden, Mythos, Geschichten“ ("Wypedzenia w niemieckiej pamięci. Legendy, mity,  historia.")oraz  Hansa Henninga Hahna „Stereotypy– tożsamości– konteksty. Studia nad polską i europejską tożsamością”

W dyskusji, poza autorem publikacji prof. Hansem Henningiem Hahnem z Uniwersytetu w Oldenburgu, udział wezmą: prof. Hubert Orłowski (Instytut Zachodni, Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu), prof. Krzysztof Ruchniewicz (Centrum im. Willy’ego Brandta), prof. Andrzej Sakson (Instytut Zachodni) i prof. Izabela Surynt (Instytut Dziennikarstwa U.WR.)


„Wypędzenie” Niemców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej należy do jednych najbardziej kontrowersyjnych tematów w niemieckiej historii. Mimo licznych publikacji poświęconych doświadczeniu „wypędzenia”, dokumentujących przede wszystkim relacje świadków oraz wydania wielotomowych prac, pozwalających zapoznać się z najistotniejszym materiałem źródłowym, temat wypędzeń uchodzi w powszechnej opinii za nieznany i wręcz przemilczany.
Książka Evy i Hansa Henninga Hahnów wyjaśnia – sięgając do badań nad pamięcią – mity i legendy w jakie obrósł temat „wypędzeń” w Niemczech, a jednocześnie przedstawia uwarunkowania w jakich zaistniał i jak przebiegał dyskurs o utracie ojczyzny.  Mechanizmy funkcjonowania pamięci zbiorowej pozwalają na dokładne przeanalizowanie, które fakty z raportów „wypędzonych” – i dlaczego – były szczególnie intensywnie kolportowane, a które zostały wyparte i jakie elementy złożyły się na powstały w ten sposób – i funkcjonujący do dzisiaj –mit „wypędzenia”.

 

Tematyka wysiedleń Niemców po II wojnie światowej poruszona została także w najnowszej,  opublikowanej w języku polskim, publikacji prof. Hahna „Stereotypy – tożsamości - konteksty. Studia nad polską i europejską tożsamością” wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie w prestiżowej serii Poznańska Biblioteka Niemiecka.

 

Uczestnicy spotkania w Oratorium Marianum zastanawiać się będą, jak problem przesiedleń Niemców po II wojnie światowej postrzegany jest dzisiaj w Polsce i w Niemczech. Poruszana w trakcie debaty problematyka koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych z mitami i legendami w jakie obrósł temat „ucieczki i wypędzenia”, a także nad uwarunkowaniami funkcjonowania dyskursu o utracie ojczyzny w Niemczech. Zgromadzeni naukowcy, wykorzystując badania nad mechanizmami funkcjonowania pamięci zbiorowej, analizować będą poszczególne elementy składające się na istniejący w Republice Federalnej Niemiec „mit wypędzenia”.Środa, 2 marca 2011 r.; godzina 17.00
Miejsce spotkania:

Uniwersytet Wrocławski – Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław

Prezentacja książki i dyskusja odbywać się będzie w języku polskim i czeskim.


Autorzy publikacji:


EVA HAHN, urodziła się w Pradze, od 1968 roku mieszka w Niemczech, początkowo pracowała w Collegium Carolinum w Monachium, obecnie pracuje jako niezależny historyk w Oldenburgu.

HANS HENNING HAHN, urodził się w 1947 w Zwickau, jest profesorem Historii Najnowszej Europy Wschodniej na Uniwersytecie im. Carla von Ossietzky'ego w Oldenburgu. W centrum zainteresowania jego badań znajduje się polska historia nowoczesna oraz kwestia pamięci narodowej jak i badanie historycznych stereotypów. W ubiegłym roku, prezydent Polski Bronisław Komorowski wręczył mu medal podziękowania Europejskiego Centrum Solidarności.

Read 25314 times Last modified on Friday, 15 April 2011 07:41