Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Friday, 12 October 2012

Tydzień Filmu Niemieckiego i spotkanie z dr Ewą Fiuk Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
Rate this item
(0 votes)

film niemiecki 1Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza serdecznie na Tydzień Filmu Niemieckiego, który odbędzie się w dniach 12-18 października 2012 r. w kinie Helios Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21 we Wrocławiu.

 

W przeciągu tygodnia będzie można nie tylko zobaczyć najlepsze projekcje zza Odry, ale również lepiej poznać mentalność i historię naszych zachodnich sąsiadów.

 

Zakres tematyczny filmów jest niezwykle bogaty.  Przedstawiają one różnorodne historie poczynając od próby ucieczki wschodnioniemieckiej lekarki do ukochanego w RFNie, przez nastoletnią neonazistkę,  która poznaje uchodźcę z Afganistanu do perypetii przedstawiciela klasy średniej po diagnozie mózgu.

 

 

Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godz. 19.00.  według poniższego harmonogramu:

 Program przeglądu:
 

12.10.2012: Barbara, Niemcy 2012, reż. Christian Petzold

13.10.2012: Dom na weekend (Was bleibt), Niemcy 2012, reż. Hans-Christian Schmidt

14.10.2012: Poll, Niemcy–Austria–Estonia 2010, reż. Chris Kraus

15.10.2012: Moja piosenka (Das Lied in mir), Niemcy 2010, reż. Florian Cossen

16.10.2012: W pół drogi (Halt auf freier Strecke), Niemcy 2011, reż. Andreas Dresen

17.10.2012: Joschka i pan Fischer (Joschka und Herr Fischer), Niemcy–Szwajcaria 2011, reż. Pepe Danquart

18.10.2012: Combat Girls – Krew i honor (Kriegerin), Niemcy 2011, reż. David Wnendt
 

Szczegółowe informacje o projekcjach znajdują się w pliku do pobrania


Spotkanie z dr Ewą Fiuk

 

Wydarzeniem wieńczącym Tydzień Filmu Niemieckiego będzie dyskusja poświęcona niemieckiej kinematografii po zjednoczeniu Niemiec z dr Ewą Fiuk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką książki " Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków" (Wrocław 2012), która odbędzie się 18 października o godz. 20.45 w kinie Helios. Rozmowę poprowadzi dr Andrzej Dębski z Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.
 

 

 
 

Ewa Fiuk, "Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków".

Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2012, książka ukazuje się w serii „Niemcy – Media – Kultura” pod patronatem Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.
 

Książka dotyczy filmów nowych i najnowszych, nad którymi dyskusje recenzentów i publicystów w większości jeszcze nie ucichły. Dlatego punktem odniesienia nie jest tu proces historycznofilmowy, ale realia społeczno-kulturowe i polityczne, w obrębie których te filmy cyrkulują. W żadnym wypadku jednak nie chodzi tylko o uporządkowanie repertuar kina niemieckiego ostatniej dekady XX i pierwszej dekady XXI wieku, lecz przede wszystkim o wykorzystanie klucza epokowego – symbolicznego „przełomu wieków” – do diagnozy kultury zjednoczonych Niemiec lat wczesnych w całym bogactwie jej przejawów.

Z recenzji prof. dr hab. Andrzeja Gwóździa

 
 


Dr Ewa Fiukjest filmoznawczynią i germanistką, członkinią Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie. Zajmuje się badaniami porównawczymi nad współczesnym kinem polskim i niemieckim, historią kina niemieckiego, sztuką filmową w kontekście innych form ekspresji artystycznej. Publikowała w „Kinie”, „Kulturze Popularnej”, „Kulturze Współczesnej”, „Kwartalniku Filmowym” oraz wielokrotnie w tomach zbiorowych. Ostatnio wydała książkę Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków (Wrocław 2012). Jest pomysłodawczynią i organizatorką cyklu filmowego „Obrazy historii”, prezentującego wybrane filmy niemieckie dotyczące ważnych wydarzeń z historii Niemiec i Europy

 

 

 

Organizatorzy:

Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Helios Nowe Horyzonty

 

Partnerzy:

Instytut Goethego

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

 

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza

Read 32316 times Last modified on Friday, 12 October 2012 09:54