Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 17 January 2012

Zmarł Profesor Willfried Spohn

Written by 
Rate this item
(0 votes)


Z głębokim żalem i wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 16 stycznia 2012 zmarł tragicznie nasz Szanowny Kolega, Profesor dr hab. Willfried Spohn, kierownik Katedry Nauk Społecznych i Ekonomii w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.


Willfried Spohn, ur. w 1944r. był wybitnym znawcą socjologii religii, nacjonalizmu i tożsamości zbiorowych, uczonym o rozległej wiedzy, mądrym człowiekiem, cenionym i lubianym wykładowcą.

Wykładał i prowadził badania na najlepszych uniwersytetach europejskich

i amerykańskich. Jego dorobek naukowy jest imponujący, opublikował wiele książek i artykułów naukowych, które miały znaczący wpływ na współczesne badania socjologiczne o zasięgu międzynarodowym.

Ukończył studia socjologii, politologii, historii i teologii protestanckiej w Tybindze i Berlinie. Dyplom z socjologii na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (FU Berlin) otrzymał w 1970r. Habilitował się w roku 1984 również na FU w Berlinie monografią "Socjologia i historia  - Krytyka polemiki między Edwardem P. Thompsonem i Perry Andersonem".

Od roku 1970 piastował stanowisko asystenta, adiunkta, a później także profesora w Instytucie Socjologii na FU w Berlinie.  W latach 1988-1989 był badaczem w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Princeton (Institute for Advanced Study) w USA. W latach 1989-2005 był profesorem gościnnym na wielu amerykańskich uniwersytetach, np. University of Washington, University of  Pennsylvania w Filadelfii, New York University, Columbia University

oraz New School for Social Research w Nowym Jorku. W latach 1999-2001 pracował nad projektami badawczymi w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Od 2001 piastował funkcję dyrektora ds. badań projektu UE EURONAT w 5. Programie Ramowym DG XII.

W latach 2004 - 2010 wykładał na uniwersytetach w Berlinie, Getyndze i Pradze. W 2010 r. związał się z Uniwersytetem Wrocławskim, obejmując funkcje kierownika Katedry Nauk Społecznych i Ekonomii w CSNE.

 

Był on nie tylko wybitnym naukowcem o międzynarodowej sławie, ale również serdecznym i pomocnym Kolegą.

 

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Pogrążeni w smutku

Pracownicy CSNE im. Willy’ego Brandta

Prof. Ruchniewicz_Mowa pożegnalna

Read 23856 times Last modified on Friday, 30 November 2012 12:48