Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 02 September 2010

Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego dla sekretarza generalnego DAAD, dra Christiana Bode Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)


 

Uniwersytet Wrocławski przekaże w czasie inauguracji nowego roku akademickiego sekretarzowi generalnemu DAAD, dr. Christianowi Bodemu jedno ze swych najwyższych odznaczeń, Złoty Medal. Dr Christian Bode stał na czele tej organizacji 20 lat i w sposób szczególny wspierał naukę polską, w tym wrocławską. Nie sposób wyliczyć, ilu pracowników naukowych oraz studentów skorzystało ze stypendiów DAAD, pracy lektorów i asystentów językowych przez nią wysyłanych do Wrocławia, aż w końcu ile odbyło się konferencji, spotkań, wizyt różnego szczebla. Co sprawiło, że sekretarz generalny DAAD, Ch. Bode tak aktywnie wspierał kierunek wrocławski w działalności swej instytucji? Urodził się w Cottbus w 1942 r. W latach 1962-1966 studiował prawo na uniwersytetach w Bonn, Berlinie i Kilonii. W 1971 r. doktoryzował się na podstawie dysertacji pt. „Zustaendigkeit des Bundes zur Foerderung der wissenschaftlichen Forschung”. Dalszą karierę zawodową związał z organizacją nauki niemieckiej. W latach 1972-1982 pracował w grupie planowania w federalnym ministerstwie oświaty i nauki, a w latach 1982-1990 pełnił funkcję sekretarza generalnego zachodnioniemieckiej konferencji rektorów w Bonn. Od 1990 r. piastuje stanowisko sekretarza generalnego DAAD, intensywnie uczestnicząc w rozwoju międzynarodowej wymiany naukowej. Związki dra Ch. Bodego z naszym miastem i Uniwersytetem mają charakter pewnego szczęśliwego zbiegu okoliczności. To właśnie na naszej Uczelni poznali się rodzice p. Bodego, czego skutkiem było ich późniejsze małżeństwo. Dla p. Bodego Wrocław, nasz Uniwersytet jest także ważnym miejscem ze względów rodzinnych.

 

Nie ulega wątpliwości, iż największym projektem, którego gorącym orędownikiem był i jest p. Bode, jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Branda U. Wr. Od samego początku wspierał Centrum we wszystkich sprawach, będąc poważnym i chętnym do współpracy partnerem dla naszych władz rektorskich. W jego planach Centrum miało stać się wizytówką współpracy naszej Uczelni i DAAD, nie tylko w obu naszych krajach, ale i w świecie. Idea „Centre of Excellence”, która legła u podstaw tego przeświadczenia, miała stanowić nową wartość, wpisywać się w odważne projekty reform w szkolnictwie wyższym krajów postkomunistycznych. Ważną rolę odgrywała wymiana i współpraca między Centrami na całym świecie, która pozwoliła wrocławskiej placówce szybko znaleźć się – jak to niejednokrotnie podkreślał Ch. Bode – w I lidze. Wydaje się, że wytrwałe wsparcie sekretarza generalnego oraz ogromna życzliwość sprawiły, że Centrum pokonało słabości swego wieku dziecięcego, stało się jedną z ważnych placówek naukowych, którą odwiedzają licznie goście z kraju i zagranicy. Przykładem może być I Zjazd Niemcoznawców zorganizowany przez Centrum w tym roku, który zgromadził ponad 250 uczestników. Obrady wrocławskie poprzedziła berlińska konferencja Centrów DAAD z całego świata. Dr Bodemu zależało, aby w dyskusji otwierającej, którą poświęcono problemom współczesnej Europy nie zabrakło wrocławskiego głosu. Było to ogromnym wyróżnieniem, że mogliśmy wystąpić na tym ważnym posiedzeniu obok kolegów z Azji, Ameryki i oczywiście Europy Zachodniej.

 

Znaczące zaangażowanie dra Christiana Bodego w proces transformacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a w Polsce w szczególności, przyniosło ogromne korzyści dla naszego miasta, naszej Uczelni. Pozyskaliśmy wielkiego przyjaciela, osobę nie tylko rozumiejącą specyfikę naszych spraw, ale także uczelni. Przyznanie Złotego Medalu Uniwersytetu Wrocławskiego jest odpowiednią formą docenienia wkładu w projekt Centrum im. W. Brandta, ale i generalnie zaangażowania na rzecz rozwoju nauki w Polsce.

Read 23398 times Last modified on Thursday, 02 December 2010 12:18