Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 28 June 2010

20 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa (1990 – 2010) Próba bilansu. Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

W dniach 21 - 23. października w Centrum odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa podsumowująca stosunki polsko-niemieckie w ostatnim dwudziestoleciu. 


Po podpisaniu 17. czerwca 1991 r. Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy rozpoczął się nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich: intensyfikacja przebiegająca we wszystkich płaszczyznach stosunków bilateralnych doprowadziła do przekształcenia się wspólnoty służącej określonemu celowi w polityczną przyjaźń.

Jednakże wzajemne relacje, pomimo ich rosnącej złożonośći i dynamiki, pozostawały pełne wyzwań i nie składały się wyłącznie z przełomów.  Były one wielokrotnie narażane na poważne obciążenia. Ich intensywność, jak i historyczny bagaż, wymagają stale nowych obserwacji i interpretacji. 

Nadszedł odpowiedni czas na ich podsumowanie. Należy szczególnie intensywnie omówić minione dziesięciolecie, włączając w to dotychczasowe opracowania.[1] Celem obrad jest sporządzenie krytycznego bilansu, który umożliwiłby obszerny opis stanu stosunków polsko-niemieckich. Obok naukowej dyskusji należy pozyskać reprezentatywne informacje ze środowiska naukowego, politycznego oraz od wszystkich zainteresowanych.

Podczas konferencji pod publiczną debatę zostaną poddane punkty widzenia naukowców różnych dyscyplin, dotyczące poszczególnych aspektów stosunków polsko-niemieckich. Następnie artykuły z obrad zostaną niezwłocznie przygotowane do publikacji, aby z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckich Traktatów w terminie móc przedłożyć kompendium stosunków polsko-niemieckich (w języku polskim i niemieckim).

Organizatorzy: Deutsches Polen-Institut Darmstadt, Centrum im. Willy'ego Brandta

Miejsce: Wrocław, 21 - 23. październik 2010

Read 22513 times Last modified on Monday, 24 January 2011 11:27